Öne Çıkanlar NİLÜFER DERNEKLER Dağcı corona Kaymakam
banner13

DUYDUN MU SN. AKTAŞ? BAKAN TOPU SANA ATTI!.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İYİ Parti Milletvekili Selçuk Türkoğlu’nun soru önergesine verdiği yanıtta, Bursa Atatürk Spor Salonu’nun söz verildiği halde yapılmamasıyla ilgili olarak, “Bakanlığımıza ait söz konusu yeri trampa yöntemiyle devrettik. Bütün sorumluluk Büyükşehir Belediyesi’nindir” dedi.

Türkoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a seslenerek, “Duydun mu Sn. Aktaş! Bak Bakan bey ne diyor? Bize ait olan yeri trampa yöntemiyle belediyeye devrettik diyor. Yoksa sadece yıkmak için mi bu tesisleri devraldınız? Ya da gizli göreviniz Atatürk ismini yok etmek miydi? Bir de söyle bakalım, Bursa’nın hangi değerli bölgesini Bakanlıkla trampa ettiniz?” diye sordu.

Bakan Osman Aşkın Bak, Türkoğlu’nun konuya dair sorularına verdiği yanıtında aynen şu ifadeleri kullandı:
“Bakanlığımıza ait Bursa ili, Osmangazi ilçesi, Kükürtlü Mahallesinde bulunan 3907 ada, 3 parsel ve üzerinde yer alan taşınmazlar trampa yöntemiyle Bursa Büyükşehir Belediyesine devredilmiş olup, taşınmaz üzerinde bulunan tesislerle ilgili yetki ve sorumluluk Belediyeye aittir. Söz konusu alanda yapılması planlanan tesislerle ilgili çalışmalar Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmektedir. Bilgilerinize arz ederim.”

“BAK BAKAN BEY NE DİYOR?”
Bakan Osman Aşkın Bak’ın verdiği yanıtı yorumlayan Türkoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a seslenerek, “Duydun mu Sn. Aktaş! Bak Bakan bey ne diyor? Bize ait olan yeri trampa yöntemiyle belediyeye devrettik diyor. Yoksa sadece yıkmak için mi bu tesisleri devraldınız? Ya da gizli göreviniz Atatürk ismini yok etmek miydi? Bir de söyle bakalım, Bursa’nın hangi değerli bölgesini Bakanlıkla trampa ettiniz? Yeterli bütçemiz yok!’ diyerek sorumluluktan kaçamazsın. Sözler, tutulmak içindir, üstüne yatılmak için değil. Bursalılara verdiğin sözü derhal yerine getir!” diye konuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın asıl derdinin Cumhuriyet ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile olduğunu vurgulayan Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, “Sn. Aktaş önce Bursasporluların şampiyonluk mabedi Atatürk Stadı’nı yıkarak, şehrin bütün yaşanmışlıklarını yerle bir etti. Zaten Bursaspor da o güzelim stadın enkazı altında kaldı, ne yazık ki halen de çıkamıyor.
Ardından sıra, adında Atatürk olan diğer bir spor tesisine, Atatürk Spor Salonu’na geldi. Bununla ilgili tepkileri susturabilmek için de, ‘Yerine daha modernini yapacağım, adını da yine Atatürk Spor Salonu koyacağım!’ diyerek 3 milyon Bursalıya söz verdi.
Sonra ne oldu? Tabi ki koskoca bir yalan oldu. ‘Bunun için yeterli bütçemiz yok!’ diyerek, para ödüllü ve oldukça iddialı bir yarışma sonunda kazanan projeyi resmen sümenaltı etti!
Bakan Osman Aşkın Bak’ın son derece net bir ifade ile topu attığı Sn. Aktaş’ın önünde şimdi iki seçenek var.
Ya çıkıp, ‘Evet Bursa kamuoyuna verdiğim sözü en kısa zamanda mutlaka tutacağım, herkes müsterih olsun’ diyecek.
Ya da, çaresizliğini mertçe ifade ederek, ‘Önceliklerimiz değiştiği ve borca batırdığımız belediye bütçemiz sıfırı tükettiği için verdiğim sözü yerine getiremeyeceğim. Bunun için de Bursalılardan özür diliyorum’ itirafında bulunacak.
Hadi bakalım Sn. Aktaş! Seç bu iki şıktan birini. Sen de rahatla, Bursa da rahatlasın!” diyerek sözlerini tamamladı.

TÜRKOĞLU KONUYU
TBMM’YE TAŞIMIŞTI…
İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede; Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Bursalılara yapımı için söz verdiği Atatürk Spor Salonu projesinin akıbetini sorgulamış, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın  cevaplaması talebiyle konuyu sorgulamıştı.
Türkoğlu’nun ilgili önergesi aynen şöyleydi:
“Bursa’da temeli Mustafa Kemal Atatürk’ün bağışıyla atılan Atatürk Stadyumu 2019 yılında yıkılıp ‘millet bahçesi’ yapıldı.
Aynı yerde bulunan Atatürk Spor Salonu ve kapalı yüzme havuzu da 2020 yılında yıkıldı.
Bursalıların yoğun tepkisi üzerine kısa bir süre sonra Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş, Atatürk Spor Salonu ve yüzme havuzunun, daha modern bir mimari ile yeniden aynı yerde yapılacağını açıkladı.
Ardından da Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Mimarlar Odası Bursa Şubesi’nin iş birliği ile proje yarışması yapıldı.
Yarışmada 114 eser yarıştı ve jüri bir proje üzerinde karar kılarak uygulamaya geçilmesini onayladı.
Bu projeye göre; 14 bin metrekare alanda, kare şeklinde modern formlarda ve 1000 seyirci kapasiteli bir tesis yapılacak adı da, yıkılan tesis gibi Atatürk Spor Salonu olacaktı.
Bununla birlikte; aynı bölgede, öncesinde olduğu gibi kapalı yüzme havuzu da yapılarak projedeki yerini koruyacak, 250 araçlık da otoparka yer verilecekti.
Ne var ki aradan geçen yaklaşık 3 yıllık zaman dilimine karşın, proje adeta sümenaltı edilirken; ‘bütçe yetersizliği’ gibi sıradan bir gerekçeye sığınılarak, Bursa kamuoyuna tatmin edici bir açıklama yapılmadı.

SORU 1:
Bakanlığınızın uhdesinde bulunan bir alandaki, kullanımı yine bakanlığınıza ait olan bir spor tesisinin yıkılmış olması, yerine de kamuoyuna söz verilmesine rağmen yenisinin yapılmamasının gerçek nedeni nedir?

SORU 2:
Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bakanlığınız arasında bu bölgeyle ilgili olarak yapılan herhangi bir protokol var mı, varsa şayet; bu protokoldeki bağlayıcı hükümler nelerdir?

SORU 3:
Bunların yerine getirilmemesiyle ilgili olarak herhangi bir yaptırıma gitmeyi düşünüyor musunuz?

SORU 4:
Bakanlığınıza ait olan bir spor tesisinin yıkıldıktan sonra yerine herhangi bir ikamesinin yapılmamış olmasından doğan eksiklik spordan sorumlu bir devlet kurumu sorumlularını rahatsız etmedi mi?

SORU 5:
Ondan da önemlisi, Bursa kamuoyuna verilen sözün yerine getirilmemiş olması, kendisini kandırılmış hisseden vicdanları yaralamadı mı?”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner22