Öne Çıkanlar Tbmm YILDIRIMDA CAN DOSTLARI EMİN ELLERDE Adrelenin park DGSKON Genel Başkanı Türker AYGÜNDÜZ Regaip Kandili Mesajı Tık almak editörün ilk görevi olarak görülüyor

Havacılık liderleri, ticari yolcu uçağı üzerinde uçuş sırasında ilk kez %100 sürdürülebilir havacılık yakıtı emisyonları çalışmasını başlattı

Airbus, Alman araştırma merkezi DLR, Rolls-Royce ve SAF üreticisi Neste, %100 SAF'nin uçak emisyonları ve performansı üzerindeki etkilerini araştıran öncü "Alternatif Yakıtların Emisyon ve İklim Etkisi" (ECLIF3) projesini başlatmak için bir araya geldi.

Çalışmadan elde edilen bulgular - yerde ve havada, Rolls-Royce Trent XWB motorlarıyla çalışan bir Airbus A350-900 uçağı kullanılarak gerçekleştirdi. Havacılık sektörünün, endüstrinin karbondan arındırılmasına yönelik daha geniş girişimin bir parçası olarak SAF'nin geniş ölçekli kullanımına hazır olmasını sağlamak için Airbus ve Rolls-Royce'da devam etmekte olan tüm girişimleri desteklenecek.

Uçağın sistemleriyle %100 SAF kullanmanın operasyonel uyumluluğunu kontrol eden ilk uçuşu içeren yakıt temizleme motor testleri, bu hafta Fransa'nın Toulouse kentindeki Airbus tesislerinde başladı. Bunları, SAF kullanmanın emisyon üzerindeki etkisini araştırmak için ölçümler yapmak üzere DLR'nin Falcon 20-E "takip uçağı" kullanılarak Nisan ayında başlanacak olan ve sonbaharda kaldığı yerden devam edecek olan çığır açan uçuş emisyon testleri takip edecek. Bunun yanı sıra, SAF kullanımının havalimanı operasyonları üzerindeki çevresel etkisini göstermek için partikül madde emisyonlarını ölçen başka zemin testleri de gerçekleştirildi.

Hem uçuş hem de yer testleri, HEFA (Hidroişlenmiş Esterler ve Yağ Asitleri) teknolojisi ile üretilen %100 SAF kullanımından elde edilen emisyonlar fosil gazyağı ve düşük kükürtlü fosil gazyağı ile karşılaştıracaktır.

SAF, dünya çapında lider sürdürülebilir havacılık yakıt tedarikçisi olan Neste tarafından sağlanacak. Yer testi sırasında partikül madde emisyonlarının karakterizasyonu için ek ölçüm ve analiz, İngiltere'nin Manchester Üniversitesi ve Kanada Ulusal Araştırma Konseyi tarafından yapılacak.

Airbus Yeni Enerji Program Yöneticisi Steven Le Moing, "SAF, Airbus'ın havacılık endüstrisini karbonsuzlaştırma hedefinin hayati önem taşıyan bir parçasıdır. Biz de bu önemin farkında olarak hava ulaşımında sürdürülebilir bir gelecek sağlamak için birkaç ortakla yakın bir şekilde çalışıyoruz" dedi. “Uçaklar şu anda yalnızca maksimum %50 SAF ve fosil gazyağı karışımı kullanılarak çalışabiliyor. Bu heyecan verici işbirliği, yalnızca sertifikasyon amacıyla %100 SAF kullanarak gaz türbinli motorların nasıl çalıştığına dair bir fikir vermekle kalmayacak, aynı zamanda ticari bir uçakta bu tür yakıtları uçuş sırasında kullanmanın potansiyel emisyon azaltımlarını ve çevresel faydalarını da belirleyecektir." dedi.

DLR ECLIF Proje Müdürü Dr Patrick Le Clercq şunları söyledi: “%100 SAF'ı inceleyerek, yakıt tasarımı ve havacılık iklimi etkisi üzerine araştırmamızı yeni bir seviyeye taşıyoruz. Önceki araştırma kampanyalarında, alternatif yakıt karışımlarının %30 ile %50 arasında is azaltma potansiyelini zaten ispat ettik, bu yeni kampanya ile birlikte bu potansiyelin daha da büyük olduğunu göstereceğimizi umuyoruz." 

"DLR, 2015'te ve 2018'de NASA ile birlikte Airbus A320 ATRA araştırma uçağı ile alternatif yakıtlar kullanarak yer ve uçuş testleri gerçekleştirmenin yanı sıra analitik ve modelleme konusunda kapsamlı araştırmalar yürüttü." dedi.

Rolls-Royce Civil Aerospace Ürün Geliştirme ve Teknoloji Direktörü Simon Burr “COVID-19 sonrası dünyamızda insanlar tekrar birbirleriyle bağlantı kurmak isteyecek ve bunu sürdürülebilir bir şekilde yapacak. Uzun mesafeli yolculuklar için, bunun önümüzdeki on yıllar boyunca gaz türbinlerinin kullanımını içereceğini biliyoruz. SAF, bu seyahatlerin karbondan arındırılması için çok önemli ve havacılık endüstrisi için kullanılabilirliğinin artırılmasını etkin bir şekilde destekliyoruz. Bu araştırma, düşük emisyonlu bir çözüm olarak %100 SAF kullanımını anlama ve etkinleştirme sözümüzü desteklemek adına oldukça önemli." dedi. 

Neste’nin Yenilenebilir Havacılıktan Sorumlu Avrupa Başkan Yardımcısı Jonathan Wood şunları ekledi: "SAF'nin fosil jet yakıtına kıyasla kapsamlı faydalarını ölçmek ve %50'den daha yüksek konsantrasyonlarda SAF kullanımını desteklemek için verileri sağlamak adına bu projeye katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Bağımsız olarak doğrulanan analiz, tüm yaşam döngüsü emisyonları hesaba katıldığında, fosil jet yakıtı kullanımına kıyasla sera gazı emisyonlarında %80'e varan azalma sağlayan %100 Neste MY Sürdürülebilir Havacılık Yakıtını göstermiştir; bu çalışma, SAF kullanımının sağladığı ek faydaları açıklığa kavuşturacaktır." dedi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

porno izle