banner15
Öne Çıkanlar İZMİR YOLU Uzakdoğu bursa haber merkezi Kaza ticaret

CHP NİĞDE MİLLETVEKİLİ ÖMER FETHİ GÜRER KARAYOLLARI İŞÇİLERİ ZİYARET ETTİ.

İşçilerin haklarının verilmediğini, sosyal adaletin sağlanamadığını ve rantçıların ülkeye egemen olduğunu ifade eden  Ömer Fethi Gürer, yazarkasa atıldı diye ortalığı ayağa kaldıranların 2018 yılında 6 kişinin işsizlikten kendini yakmasını görmezden geldiklerini söyleyerek, “Karayolları başta olmak üzere kamuda taşeron uygulaması hala devam ediyor, burada ciddi mağduriyet var” dedi.

 

“AKP İKTİDARLARI İŞÇİYİ, ÇİFTÇİYİ, EMEKLİYİ HİÇ SEVMEDİ” 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kadro sözü verilmesine rağmen şirkete alındıklarını ifade ettiği toplantıda şunları söyledi: “Ülkemizde bir iktidar var ne söylediyse onun tersini yapıyor. Bu iktidarın en çok sevmediği işçi, çiftçi, esnaf, memur, emekli, engelliler yani dar gelirliler. Onlara verdikleri sözleri tutmadılar. Karayollarında çalışan kardeşlerimize mahkeme kararlarına rağmen kadro haklarını vermediler. 696 sayılı KHK ile alınan karara göre, taşeronlara kadro veriyoruz, dediler. Sizlerin de umutlarıyla oynayıp  oyları aldıktan sonra  kadro sorununu çözmediler. Belediyelerde  dahi belediye kadrosuna alınması gerekene belediye kadrosu vermediler. İşçileri kurulan bir şirkete aldılar. Yani belediyelerin taşeronuna aldılar. Aslında onları belediyelerin kadrolarına almaları gerekiyordu. Ama yine gereğini yapmadılar” dedi.

İŞÇİ, İŞSİZLİK MAAŞI ALAMIYORSA NEDEN İŞSİZLİK FONUNA KESİNTİ YAPILIYOR?”

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  Belediye ve il özel idarelerinde çalışan geçici işçilerden 5 ay 29 gün çalışanlardan bile işsizlik fonuna para aktarıldığını ancak işsizlik  fonundan işsiz kalınca maaşlarını alamadıklarını söyledi. Gürer, “Çalışanları güvencesiz, esnek, kıdem tazminatsız, ihbarsız çalışmaya zorlama yanında   işçilerden kesilen fondan işsiz kalınca yararlanmada sorunlar ortadan kalkmadı. Hatta fonda  oluşan parayı da işsiz kaldığınızda size vermek yerine yine işverenlere verdiler.12 aylık çalışma süresi doldurmayan çalışan işsiz kalınca  işsizlik fonuna kesilen paradan işsizlik maaşı alamıyor. 5 ay 29 gün çalışanlarından dahi fona kesinti var ama işsizlik fonundan destek yok. Konuyla ilgili kanun teklifi verdim” dedi. 

“CHP İKTİDARINDA TAŞERON OLMAYACAK” 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kamuda çalışan kiralık araç şoförleri, hastane bilgi işlem çalışanları, PTT çalışanları, karayolları çalışanları, devlet demiryolları çalışanları için kanun teklifini hazırladık, meclise sunduk, şu anda kanun teklifim mecliste bekliyor. Bizim savunduğumuz şu: Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında kamuda kesinlikle taşeron olmayacak, asıl iş yaptığı neyse o da işçi arkadaşlara verilecek. Mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. 

“BİR TARAF YOKSULLAŞIYOR DİĞER TARAF ZENGİNLEŞİYOR”

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, asgari ücretle geçimin zorluğuna değindiği konuşmasında şunları söyledi: “Bugün askeri ücretli bir eve elektrik, doğalgaz, su, eğitim, giyecek, yiyecek için yapılan harcamalarla alınanları karşılaştırdığınızda normal bir yaşamı sürmek olası değil. Yokluk artıyor, yoksulluk artıyor. Özelde zenginleşenlerin yanında genelde vergisini verip fakirleşenler var. Taleplerinizi kanun teklifleriyle meclise taşıyoruz. Sizlerin sesi olmaya çalışıyoruz, her daim yanınızda olduk bundan sonra da olacağız” dedi.

“6 MİLYON İŞSİZ VAR 1 MİLYONU ÜNİVERSİTE MEZUNU”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yazarkasa atılmasının yarattığı etkinin, kendini yakan insanların olduğu günümüzde oluşmadığını söyledi. Ömer Fethi Gürer: “6 milyon işsiz var bir milyonu üniversite mezunu. Kendisini iş bulamadığı için yakan insanlar var. 2018 yılında 6 kişi kendisini iş bulamadığı için yaktı. Bu güne kadar bu görülmedi. Yazar kasa atıldı atıldı diye yer yerinden oynadı bugün insanlar yoksulluktan kendilerini yakıyorlar. 5 ay 29 gün çalışan arkadaşlar geliyorlar ve ‘Ne olur bize bir yol açın bizler de 9 ay çalışalım’ diyorlar. İş güvencesi yok, kıdem isteyen yok. İhbar isteyen yok. Öyle bir duruma gelmiş ki işsizlik, insanlar 4 ay daha çalışmanın peşindeler” dedi.

“GREV HAKKI ELDEN ALINDI”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “AKP iktidarının artık için el frenini çekme zamanı geldi. Bu ülkede olan bitenden hepimiz sorumluyuz. 15 milyon sigortalı var, grev yapabilen işçi sayısı 700 bin, onu da grev kararı aldı mı erteleme kararı çıkarıyorlar. Grev yapma hakkını bile elinden alıyorlar. O hale getirdiler ülkeyi. Tüm bunlar olurken hak, hukuk, sosyal adalet nerede?” diye konuştu. 

Niğde Karayolları Şubesinde işçilerin yoğun ilgisiyle karşılayan Gürer, geçen meclis kürsüsünden yaptığı baretli yelekli konuşmasına atıfta bulunarak, karayolları işçileriyle hatıra fotoğrafı çekindi. İşçilerle sohbet eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  Karayollarında  asıl işin bir parçası olan yol bakım ve onarım hizmetleri, karla mücadele hizmetleri  gibi süreklilik  arz eden işçileri “anahtar teslimi” olarak üstlenen taşeron yanında çalışan işçilerin, tünel işletmeciliğinde  tünellerin  bakım ve hizmetlerini yapan işçiler ile müşavirlik hizmeti altındaki  tünellerdeki HGS  dahil her türlü asıl işleri yapan işçilerin kadroya alınmadığını, köylere hizmet götürme  birliklerinde  çalışan işçilerinde kapsam dışı kaldığını bildiğini ifade ederek, “Karayolları Genel Müdürlüğü’nde  kanuna karşı  hileli olarak asıl işin bir parçası olan  anahtar teslimi  işlerde, taşeron işçi yanında çalışan işçiler, kurumlarında derhal kadroya geçirilmelidir. KİT ve BİT çalışanlarıyla Kamu taşeron çalışanları, mevsimlik ve geçici işçilere hemen kadro verilmelidir. Kadro alan işçilerde 2019 Kamu Toplu İş sözleşmesinden yararlanmalıdır” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner22

banner1

banner21

porno izle