banner20
Öne Çıkanlar ticaret NECMİ İNCE Kıtaları birleştiren sergi ilgiyle karşılandı evsiz siyez

BTÜ BİLİM İNSANLARINDAN YENİ BİR ÇALIŞMA; MİKROENKAPSÜLE ARI SÜTÜ

Son yıllarda besleyici değeri ve sağlık üzerine olumlu etkileri bilimsel çalışmalarla desteklenen arı sütünün özellikle Sağlık Bakanlığı tarafından destekleyici ve tamamlayıcı tıp uygulamaları kapsamında onaylanması, arı sütünün önemine bir kez daha dikkat çekiyor.

 

Arıcılık konusunda önde gelen ülkeler arasında yer alan Türkiye’de, Bursa ili ve ilçelerindeki arı sütü üretimi, yerli üretimin yüzde 85’ini oluşturuyor. Bu doğrultuda bölgede yer alan ve en fazla üretim gerçekleştiren arı sütü çiftliklerini ziyaret ederek üretici beklenti ve sorunlarını inceleyen BTÜ ekibi bu analizler doğrultusunda üreticiyi üretim metodları konusunda rahatlatacak ve yerli üretim kapasitesini artıracak, Tarım Bakanlığı tarafından da desteklenen bir proje geliştirdi. Üreticinin en büyük probleminin üreticiden tüketiciye ulaşma sürecinde ürünün soğuk muhafazaya ihtiyaç duyması olduğunu aktaran Proje Yürütücüsü BTÜ Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Aycan Cınar, “Hasat edilir edilmez soğuk zincire alınan ürün, taze olarak satışa sunulacak ise buzdolabı sıcaklığında tutularak satışı planlanıyor, uzun dönem muhafaza edilecekse -18 0C’de yaklaşık 18 ay depolanabiliyor. Stok üründen pazarlanmasına kadar geçen süreçte, soğuk zincirin herhangi bir şekilde kırılması ise kalite ve ürün kayıplarına neden oluyor. Aynı zamanda uzun dönem soğuk muhafaza üretici açısından da maliyetin artışı şeklinde değerlendiriliyor” dedi. Soğuk zincirin kırılmasının bir başka dezavantajının da, arı sütünün biyolojik aktivitesinde meydana gelebilecek kayıplar olduğunu belirten Cınar, “Arı sütü sezonluk bir ürün. Dolayısıyla üretim olmadığı dönemde tüketiciye ürün temin etmek için ürün kalitesinin bozulmaması için dondurarak muhafaza kullanılan en yaygın yöntem. Yerli arı sütü üreticilerini soğuk zincir zorunluluğundan kurtaracak ‘Mikroenkapsüle Arı Sütü Üretimi’ projemizle ürünün üretim şekli ve depolama konusunda üreticiyi rahatlatacak alternatif bir yöntem geliştirmiş olduk” şeklinde konuştu.

 

Projenin arıcılık sektörünün öncelikli beklentileri arasında yer alan arı sütü raf ömrünün uzatılması ve alternatif muhafaza yöntemlerinin bulunması anlamında önemli bir adım olduğunu vurgulayan Cınar, “Kalite kaybının minimum seviyede olduğu, raf ömrü uzatılmış, ekonomik ve kullanımı kolay ürünlerin geliştirilmesi ve pazarlanması mevcut arı sütü üreticilerini teşvik edecek ve yeni ürünlerin üretimine yönelik girişimlerin önünü açacaktır. Bu anlamda geliştirdiğimiz bu ürünle ülkemizin uluslararası platformda yer bulacağı kanısındayız” diye konuştu.

 

Çalışmaya katkıda bulunan bilim insanları

Dr. Öğr. Üyesi Aycan Cinar (Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı), Yardımcı Araştırmacı Doç. Dr. Rasim Alper Oral-Gıda Mühendisliği, Yardımcı Araştırmacı Dr. Öğr. Üyesi Adnan Fatih Dağdelen-Gıda Mühendisliği, Yardımcı Araştırmacı Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Neslihan Dündar-Gıda Mühendisliği, Yardımcı Araştırmacı Dr. Öğr. Üyesi Gökçe Taner-Biyomühendislik, Yardımcı Araştırmacı Arş. Gör. Hüseyin Demircan-Gıda Mühendisliği, Yardımcı Araştırmacı Arş. Gör. Seda Altuntaş-Gıda Mühendisliği, Yardımcı Araştırmacı Neslihan Ordu (Yüksek Lisans Öğrencisi)-Gıda Mühendisliği

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1