Öne Çıkanlar amerika Şirket MARSİFED Domates konteyner

DOW, PLASTİK ATIKLARLA İLGİLİ YÜRÜTÜLEN GLOBAL ÇALIŞMALARI DESTEKLEYECEK YENİ GİRİŞİMLERİNİ AÇIKLADI

Dow, doğada plastik atıkları önlemek ve çözüm üretmek için çalışan yeni küresel girişimler ve çözümlere daha fazla yatırım yapma ve geliştirme amacında olduğunu açıkladı.

Endonezya’nın Bali şehrinde düzenlenen Bizim Okyanusumuz (Our Ocean) Konferansıyla bağlantılı olarak açıklanan girişimler arasında, Dow’ın diğer birçok önemli küresel markayla gerçekleştirdiği işbirliği bulunuyor. Dow bu kapsamda, denizlerdeki atıkların önlenmesi için çalışan şirketleri vealtyapı yatırımlarını desteklemek ve finanse etmek için oluşuturulan 100 milyon dolarlık Circulate Capital'ın fonunun kurucu yatırımcılarından birisi olacağını açıkladı. Dow ayrıca konferansta, Güneydoğu Asya ülkelerindeki atık toplama ve geri dönüşüm çözümlerini desteklemek amacıyla önümüzdeki iki yıl içerisinde Ocean Conservancy’e(Okyanus Koruma) toplamda 1 milyon dolarlık ek bir bağışta bulunmayı planladığını da duyurdu. Bu para, yerel sivil toplum örgütlerinin kapasitesini artıracak projelerde ve uygulanabilir çözümleri geliştirmek, genişletmek ve yaygınlaştırmak amacıyla yerel idarecilerle kurulacak ortaklıklarda kullanılacak.

Dow CEO'su Jim Fitterling, “Dow, döngüsel ekonomi mantığını uygulayarak, bütün değer zinciriyle iş birliği yaparak, yenilikçi çözümler geliştirerek ve çalışanlarımız ile müşterilerimizin kararlılığı sayesinde, endüstrimizde öncü rol üstleniyor” dedi. “Plastik ürünler için gerçek döngüsel ekonomi çözümleri geliştirdiğimizi temin etmek için endüstri ortaklarımızla, marka sahipleriyle, yerel ve ulusal hükümetlerle, STK'larla ve tüketicilerle ortak çalışma fırsatlarını yaratmaya devam edeceğiz.”

Circulate Capital

Circulate Capital’in misyonu, atık yönetimi ve geri dönüşüm sektörlerindeki yatırımların, Güney ve Güneydoğu Asya’daki entegre geri dönüşüm ve atık yönetimi şirketlerini ve altyapısını geliştirmek için gereken kurumsal yatırım sermayesini çekebilecek seviyede canlılığa sahip olduklarını göstermektir. Bu bölgeler, bu problemi yönetmek için gereken son derece önemli atık altyapısından yoksun olduklarından, okyanuslardaki plastik kirliliğine yüksek oranda etki etmektedir. Circulate Capital’ın yatırım modeli, riski azaltmak ve kaynak geri kazanımı sektöründeki yatırımın cazip finansal getiriler sağlayabileceğini göstermek için, ayrıcalıklı fonları ve yardım fonlarını piyasa seviyesindeki yatırım sermayesi ile harmanlayan finansal yapılar aracılığıyla, kurumsal yatırım sermayesini harekete geçirmeyi amaçlamaktadır. Circulate Capital, dünyanın önde gelen ambalajlı tüketici ürünleri ve kimya şirketlerinden 100 milyon dolarlık bir birleşik fon elde etmeyi hedefliyor.

Dow Ambalaj ve Özel Plastikler İş Kolu Başkanı Diego Donoso, “Bu girişim, Dow olarak kritik önemde gördüğümüz bu konuya çözüm üretme arzumuzu bizimle paylaşan ortaklarla birlikte çalışma kararlılığımızı yansıtmaktadır ve şirketimiz önemli bir iş birliğidir” dedi. “Circulate Capital’in çalışmaları atık yönetimi altyapısının eksikliğinden en çok etkilenen bölgelerde, yaşadıkları toplum için eyleme dönüştürülebilir ve yaygınlaştırabilir çözümler geliştirecek yerel birimleri güçlendirdiği için önem taşıyor. Atık sorununu çözmek için hem fikirleri hem çözümleri olan birçok insan var ve Dow, bu fikirlerin çözümlere dönüşmesi için sermaye desteğinde bulunmaktan gurur duyuyor” dedi.

Ocean Conservancy

Ocean Conservancy, okyanusları günümüzün en büyük küresel sorunlarından korumak için çalışıyor. Kuruluş, ortakları ile birlikte sağlıklı bir okyanus ve ona bağımlı olan doğal yaşam ve insan toplulukları için bilimsel bazlı çözümler üretiyor. Dow’ın Ocean Conservancy’e 1 milyon dolar tutarındaki son bağışı, iki kuruluş arasındaki 20 yılı aşkın bir süredir devam eden ilişkiye dayanıyor. Kuruluşun her yıl gerçekleştirdiği Uluslararası Kıyı Temizleme faaliyetinin ana sponsorlarından biri olan Dow, Ocean Conservancy ile birlikte, okyanuslardaki plastik kirliliğinin ana nedenlerini analiz etmek ve çözüm üretmek için 2012'de iş dünyası, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya geldiği Trash Free Seas Alliance®'ı (TFSA) (Çöplerden Arındırılmış Denizler Birliği) kurdu.

Dow Plastik Ürünler Döngüsel Ekonomi Kurumsal Direktörü Mike Witt “Yeniden kullanımı destekleyen ve daha az kaynak kullanan yeni tip geri dönüşüm süreçlerine yönelik inovasyonları hızlandırdığımız bu dönemde, Dow'ın yaşam döngüsünü tamalamış plastikler için çözüm geliştirme taahhüdü için Ocean Conservancy gibi kuruluşlarla işbirliği yapması çok önemlidir” dedi. “İnsanların plastikten elde ettikleri faydaları korurken, aynı zamanda ürün elde etmek için gerekli olan plastik miktarını azaltmak ve plastiklerin geri dönüştürülebilirliğini geliştirmek, araştırma ve iş birliği yoluyla desteklediğimiz çözümün önemli parçalarıdır.”

Bu son duyurular, Dow'ın plastikte sürdürülebilirlik alanında öncülük ettiği son dönem taahhütlerin ve faaliyetlerin listesinin genişlemesini sağlıyor. Dow’ın bu alandaki diğer girişimleri arasında şunlar yer alıyor:

• Hükümetlerle işbirliği : Dow yakın zamanda, işletmeleri, sivil toplumu, ulusal ve yerel yönetimleri, toplum gruplarını ve dünya çapındaki uzmanları plastik kirliliğinin çözümü konusunda işbirliği yapmak için bir araya getirmeyi amaçlayan ve Dünya Ekonomik Forumu’nun yürüttüğü Küresel Plastik Eylem Ortaklığı olarak adlandırılan projenin ortağı olduğunu açıkladı.Başlangıçta Kanada ve İngiltere hükümetleriyle, Dow ve birkaç küresel marka tarafından finanse edilen bu ortaklık, 2020 yılına kadar yatırım yapılabilir daha sonra diğer ülkelerde tarafından uyarlanıp devreye sokulabilir yerel çözümler geliştirme hedefini taşıyor. Ortaklık kapsamındaki ilk proje Endonezya hükümeti ile iş birliği içerisinde yapılıyor.

 Mevcut atıkların temizlenmesi: Dow'un bu sonbaharda başlayan #PullingOurWeight girişimi çerçevesinde, dünya genelinde 5.600'den fazla Dow çalışanı, aileleri ve arkadaşlarının katılımıyla düzenlenen küresel çapta 55 temizlik etkinliğinde sahillerden ve su kanallarından 24 tona yakın çöp toplandı.

• Atıktan enerjiye: Dow, yıllar önce geri dönüşümü zor plastikleri toplayan ve bunları değerli kaynaklara dönüştüren bir kurtarma girişimi olan Hefty® EnergyBag® kampanyasını başlattı. Temmuz 2018 itibariyle, Hefty® EnergyBag® programı 176.500'den fazla torba topladı ve atık depolama sahasındaki 115 tondan fazla plastiği dönüştürdü. Bu atıştırmalık cips paketiboyutunda yaklaşık 92 milyon pakete veya 546 varil dizel yakıta eş değerdeydi. Dow geçtiğimiz günlerde, kuruluşların kendi topluluklarında programlar oluşturmaları için 100.000 dolar tutarında bir başka bağış daha yaptı.

• Geri dönüştürülebilirlik için inovasyonlar: Ürün inovasyonu, Dow’ın doğada plastik atıkların oluşmasını sona erdirme çabalarının bir diğer önemli parçası. Dow’ın RecycleReady teknolojisi, üreticilerin oluşturduğu Sürdürülebilir Ambalaj Koalisyonu’nun “How2Recycle” etiketini elde edebilmelerine ve daha fazla geri dönüştürülebilir ambalajlama seçeneklerine yönelik talebi karşılayabilmelerine olanak sağlıyor. RecycleReady Teknolojisi ile üretilen paketler, örneğin ABD'deki marketlere bırakma sistemi gibi polietilen geri dönüşüm kanalları ile geri dönüştürülebilir. Ayrıca, çok katmanlı ambalaj malzemelerinin yeni ürünlere dönüştürülmesine olanak tanıyan ve Güney Afrika'da Verimli Döngü (Virtuous Circle) projesinde ortaya koyduğumuz gibi uyumlaştırıcı (compatabilizer) teknolojilere odaklanmaya devam ediyoruz.

• Geri dönüşüm ve atık yönetimi çözümlerine yatırım: Dow’un döngüsel ekonomi faaliyetlerine tamamlayıcı olması amacıyla attığı adımlardan bir diğeri de, küresel olarak plastik atık geri dönüşüm kanallarından para kazanmak için yeni ticari geri dönüşüm iş modellerinin ve büyüme stratejilerinin geliştirilmesidir.

• Değer zinciri boyunca iş birliği: Dow ayrıca, mevcut polietilen film geri dönüşüm kanalları aracılığıyla geri dönüştürülebilen stand-up (dik durabilen) paket üretimini arttırmak için ambalaj dönüştürücüleri ve marka sahipleriyle işbirliği yapan Sürdürülebilir Ambalaj Koalisyonu'nun kurucu üyesidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.