Öne Çıkanlar Fuar Genç kuaför yaralı Pakizeye umut oldu yol Saadet Partisi Kiğılı ile günlük hayatta da fark yaratın

“ENERJİ VERİMLİLİĞİ YATIRIMLARI ÖNCELİKLERİMİZ ARASINDA YER ALMAYA DEVAM EDECEK”

TSKB’nin de desteklediği forum kapsamında ‘’Enerji Verimliliği Finansmanı - Proje Finansmanı Bakış Açısı’’ başlıklı bir panel gerçekleştirildi. Panelin oturum başkanlığını yapan TSKB Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aygen, ‘’Banka olarak önümüzdeki dönemde de ülkemizin düşük karbonlu ekonomiye geçişini desteklemeye devam edeceğiz. Bu kapsamda enerji verimliliği yatırımları önceliklerimiz arasında yer alacak” dedi.

10. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti. Enerji verimliliği alanında Türkiye'nin en büyük ve en önemli etkinliklerinden biri olan Enerji Verimliliği Forumu’nun açılışında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerji verimliliğinin en temiz yerli ve milli kaynak olduğunu vurguladığı bir konuşma gerçekleştirdi.

TSKB’nin destekçileri arasında yer aldığı 10. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı kapsamında ”Enerji Verimliliği Finansmanı - Proje Finansmanı Bakış Açısı” başlıklı bir panel de düzenlendi. Oturum Başkanlığını TSKB Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aygen’in üstlendiği panelde, Dünya Bankası Enerji Uzmanı Yasemin Örücü, Turseff Proje Müdürü Koray Goytan, Garanti Bankası Sürdürülebilirlik Yöneticisi Derya Özet Yalgı ve Siemens Schweiz AG, Eğilimler ve Endüstri İşleri, Yapı Teknolojileri Bölümü’nden Volker Dragon konuşmacılar arasında yer aldı.

“Enerji verimliliği iklim değişikliği yatırım alanlarının başında geliyor”

Konuşmasında iklim değişikliğinin etkilerine değinen Hakan Aygen, ‘’Bu etkilerin dengelenmesi için en önemli araçlardan biri kuşkusuz finansman. İklim değişikliği alanındaki mücadele ve uyum yatırımları konusunda bir finansman ihtiyacı var. Küresel gelirin %10’u kaynak olarak ayrıldığı takdirde küresel ısınma 2 derecede sabitlenebilecek. Aslında bu çok zor bir hedef değil. Farklı alanlarda yapılan yatırımlarla orta vadede bu hedefe ulaşabiliriz. Enerji verimliliği de kuşkusuz bu yatırım alanların başında geliyor’’ dedi.

“Düşük karbon ekonomisine geçişi destekliyoruz”

TSKB’nin enerji verimliliği finansmanı konusundaki çalışmaları hakkında bilgi veren Aygen, “Bankamızın sürdürülebilirlik alanındaki yolculuğu 1990’lı yıllarda çevre yatırımlarını finanse etmek üzere uluslararası piyasalardan kaynak temin etmemizle başladı. Böylece Türk sanayisine ilk çevre kredilerini sunan banka olduk. 2000’li yılların başında ise yenilenebilir enerji alanında proje finansmanına başladık. Sağladığımız fonlara enerji ve kaynak verimliliği temalarını da ekleyerek iklim değişikliği finansmanı alanında öncü konuma geldik. Sürdürülebilirlik yatırımları alanındaki birikimlerimiz yenilikçi ürünler geliştirmemize de imkan tanıdı. Bu kapsamda 2016 Türkiye’nin ve içinde bulunduğu bölgenin ilk Yeşil/Sürdürülebilir Tahvilini ihraç ettik. Bunun ardından 2017 yılında dünyada bir ilke daha imza atarak, gelirleri çevresel ve sosyal projelerin finansmanında kullandırılan, Sermaye Benzeri Sürdürülebilir Tahvilin uluslararası piyasalardaki ilk örneğini ihraç etme başarısını ortaya koyduk’’ dedi.

Aygen sözlerine şöyle devam etti: ‘’Bugün gelinen noktada Banka olarak, 290 adet yenilebilir enerji projesini finanse etmiş durumdayız. Kurulu gücü 6.066 MW olan bu projeler, Türkiye toplam yenilenebilir enerji kurulu gücünün %14’üne karşılık geliyor. Enerji verimliliği alanında ise bugüne kadar 84 projeye finansman sağladık.Bunun yanı sıra destek verdiğimiz 57 kaynak verimliliği projesiyle de doğal kaynakların korunması, daha az atık oluşturulması, atıkların tekrar kullanılabilmesi, maliyetlerin düşürülmesi ve karbon emisyonunun azaltılmasına destek veriyoruz. Bu projelerle beraber yıllık olarak 13 milyon ton karbon salımının azaltılmasına katkı sağlıyoruz."

Ülkemizde enerji verimliliği yatırımlarının desteklenmesinin TSKB’nin öncelikleri arasında yer aldığını dile getiren Aygen sözlerini şöyle sürdürdü: “TSKB olarak önümüzdeki dönemde de ülkemizin düşük karbonlu ekonomiye geçişini destekleyeceğiz. Bu kapsamda enerji verimliliği yatırımları önceliklerimiz arasında yer alacak.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1