Öne Çıkanlar Hamilelik 250 ruhsal İhsaniye Revizyon
banner13

NATİONAL GEOGRAPHİC VE FİNİSH GELECEĞİN SORUNU “SU KITLIĞI”NIN TÜRKİYE’YE OLASI ETKİLERİNİ EKRANLARA TAŞIYOR

2040 yılına gönderme yapan bir kurgusal senaryo ile su konusunda tasarruf bilincinin yerleşmemesi halinde yaşanması muhtemel zorluklar hakkında izleyiciye bilgi veren belgesel, Gökhan Özoğuz’un uzmanlarla ve Özge Özpirinçci ile yaptığı görüşmelerle de farklı bakış açılarını ekrana taşıyor.

Su yeryüzünde yaşayan her bir canlı için hayatın kaynağı. Ancak bugün dünyada 700 milyon insan su kıtlığı çekiyor. Bilimsel çalışmalar önümüzdeki 20 yıl içerisinde bu durumun aralarında İstanbul gibi büyük metropoller başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine yayılarak milyarlarca insanı etkileyecek bir boyuta ulaşabileceğini gösteriyor. National Geographic, Finish iş birliğiyle hazırladığı yeni belgeseli “25 Litre” ile Türkiye’deki su tüketim alışkanlıklarına yakından bakıyor.

Su tüketiminin mevcut oranlarda devam etmesi halinde 2040 yılında Türkiye’nin de su fakiri bir ülkeye dönüşebileceğini ortaya koyan belgesel, günlük su tüketim alışkanlıklarında yapılacak değişikliklerin ne denli büyük bir etkisi olabileceğine odaklanıyor. Belgesel ve senaryolu anlatımı bir araya getiren yapım, son birkaç yıldır kuraklıkla mücadele eden Cape Town’daki su kıtlığına karşı önlem olarak yerel yönetim tarafından planlanan ve kişi başı su tüketiminin günde 25 litre ile sınırlanacağı “Sıfır Günü” uygulamasından esinlenerek kurgusal bir anlatımla bu sınırlamayı 2040 Türkiye’sine uyarlıyor. 2040 yılını resmeden senaryolu bölümlerde, günlük su tüketiminin kişibaşı 25 litre ile sınırlandığı İstanbul’da yaşayan genç bir doktorun ve çevresindekilerin bu durum ile değişen hayat hikayeleri ekrana geliyor. Belgeselin anlatıcılığını üstlenen Gökhan Özoğuz ise bilim insanlarından tarihçilere kadar birçok uzmanla görüşüyor; bilim dünyasının öngördüğü su kıtlığı sorununun kaynağının yanı sıra hem bireylere, hem de kuruluşlara çözüm için düşen sorumlulukları anlamaya çalışıyor. Süreçte Özge Özpirinçci de Özoğuz’a katılıyor. Özoğuz ve Özprinçci su tüketimi konusunda bilincin artırılmasının ve bugün itibarı ile değiştirilebilecek bireysel yaşam alışkanlıklarının gelecekteki olası senaryoları olumlu nasıl değiştireceğine dikkat çekmeye çalışıyor. Yapım Nisan ayında National Geographic ekranlarında izleyici ile buluşacak.

Reckitt Benckiser ile sürdürülebilirlik çerçevesinde gerçekleştirilen iş birliği ile ilgili çok mutlu olduğunu belirten FNG Türkiye Tematik Kanallardan Sorumlu Genel Yayın Yönetmeni Yadigar M. Belbüken, “National Geographic 131 yıldır bilime ve keşfe verdiği desteğin yanı sıra dünyanın sürdürülebilirliğine katkıda bulunmak ve toplumu bilinçlendirmek üzere eşsiz projelere imza atmaya devam ediyor. Son yıllarda National Geographic kanalında dramatik hikaye anlatımının gerçek bilimle buluştuğu ve ünlü oyuncuların yer aldığı ‘Mars’ ve ‘Genius’ gibi belgesellerin dünyada çok ses getirdiğini görüyoruz. Türkiye’de ilk kez bu tür bir belgesel ürettiğimiz için çok heyecanlıyım. ‘25 Litre’ belgeselinin yarı senaryolu yapısıyla izleyiciyi yakalamayı ve gelecekte hepimizi etkileyecek önemli bir konuya dikkat çekmeyi hedefliyoruz. Bu yolda National Geographic Türkiye elçileri Gökhan Özoğuz ve Özge Özpirinçci bizim için Türkiye’nin su tüketimini araştırıyor ve suyun paha biçilemez değerini görmemizi sağlıyor. Yapımcılarımız Cornerman ve Depo Film’in iş birliğiyle ortaya çok çarpıcı bir belgesel çıkacağını düşünüyorum.”

Reckitt Benckiser Pazarlama Direktörü Tarık Bayar, “‘Daha Temiz Bir Dünya Yaratmak’ vizyonuyla; Türkiye’nin en sevilen ve en çok tercih edilen bulaşık makinesi deterjanı markamız Finish ile uzun yıllar sürecek bir yolculuğa başlıyoruz. Amacımız, Türkiye’nin yakın gelecekteki su riskleri konusunda farkındalık yaratarak tüketicilerimizle birlikte su tüketim alışkanlıklarını değiştirmek” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Bu noktada alanında dünyanın en saygın kurumlarından National Geographic uzmanlığıyla gerçekleştirilen ‘25 Litre’ belgeseli, özgün içeriği ve kadrosuyla bir ilke imza atacak. Finish olarak 30 yıla yakındır tüketicilerimizi bulaşıklarını elde yıkamak yerine makinede yıkamaya teşvik ederek, milyonlarca ton su tasarrufu yapılmasına katkıda bulunduk. Doğasında ‘su tasarrufu’ olan bir marka olarak; çocuklarımıza daha parlak bir gelecek bırakmak adına, bulaşıkların elde yıkanması ve sudan geçirilmesi nedeniyle ortaya çıkan su israfıyla mücadelemiz artarak devam edecek. Alışkanlıklarımızı değiştirerek; tüm insanlık ve ekosistemimiz için en önemli unsurlardan biri olan suyu korumak için adım atabiliriz. Sosyal Sorumluluk projemizle, ‘Yarının Suyu’nu’ şimdiden korumaya çalışıyoruz, hep birlikte tasarruf ederek, su ayak izimizi azaltabiliriz.”

Ödüllü yönetmenlerden nefes kesen belgeselleri, dünyaca ünlü oyuncuların rol aldığı kaliteli yapımları ve ses getiren lokal prodüksiyonları Türk izleyicisi ile buluşturan National Geographic kanalını Digiturk, D-Smart, KabloTV ve Tivibu platformlarından izleyebilirsiniz.

National Geographic Partners Hakkında

National Geographic Society ve Disney ortaklığındaki National Geographic Partners LLC (NGP) rakipsiz medya değeri portfolyosuyla dünyaya yüksek kaliteli bilim, macera ve keşif içeriği sunmayı misyon edinir.

NGP, küresel National Geographic televizyon kanallarını (National Geographic, National Geographic WILD, Nat Geo Mundo, Nat Geo People) ve National Geographic’in tüm medyasını; National Geographic dergilerini, stüdyolarını, ilgili dijital ve sosyal medya platformlarını, kitaplarını, haritalarını, çocuk medyasını ve seyahat, küresel tecrübeler ve etkinliklerle bağlantılı yan aktivitelerini, arşiv satışlarını, lisans ve e-ticaret çalışmalarını bir araya getirir.

130 yıldır dünyayı anlama ve bilginin sınırlarını zorlama kavramlarını temel ilkesi edinmiş National Geographic, daha ötesini keşfetmek için ilham kaynağı oluyor. Her ay dünyanın 171 ülkesinde 45 dilde 730 milyon kişiye ulaşan NGP, karının %27’sini bilim, keşif, eğitim ve doğal yaşamı koruma alanlarında fon sağlamak üzere kar amacı gütmeyen National Geographic Society’e bağışlıyor.

Ayrıntılı bilgi için www.nationalgeographic.com ‘u ziyaret edebilir ya da Facebook, Twitter, Instagram, Google+, YouTube ve LinkedIn’den sosyal medya kanallarımızı takip edebilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.