Öne Çıkanlar konser amerika istanbul SANATCI Şirket

USTA YAZAR “BURSA’DA ZAMAN” PANELİYLE EDEBİYATSEVERLERE ANLATILDI

Türk Edebiyat tarihinin ölümsüz yazarlarından Ahmet Hamdi Tanpınar’ı anmak, anlamak ve anlatmak üzere Anadolu Mektebi koordinasyonunda 11-13 Aralık 2018 tarihleri arasında sürecek olan ‘’Bursa’da Zaman’’ panelinin ilk günüUludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

30 şehirden 2 bine yakın öğrenciyle “yazar okumaları” yapan Anadolu Mektebi Bursa’da Zaman panelinde; 8 şehirden 40 panelist öğrenciyle toplam 10 panelde Ahmet Hamdi Tanpınar anlatılacak.

Tarım ve Köyişleri Eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Kültür ve Turizm Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş, Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Danışmanı Ekrem Toklucu, Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Danışmanı Süleyman Bayraktar, Prof. Dr. Mustafa İsen ve öğrencilerin katılımıyla başlayan Bursa programının ilk günündeülkemizin farklı üniversite ve liselerinde öğrenim gören öğrenciler, usta yazarı Bursa’daki öğrencilere ve edebiyatseverlere anlattı.

Öğrencileri tebrik ederek sözlerine başlayan Tarım ve Köy işleri Eski Bakanı ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Anadolu Mektebi’nin 10 yazarı kapsayan paneller gerçekleştirdiğini Bursa’da ise Ahmet Hamdi Tanpınar’ın anlatılacağını belirtti.

Konuşmacı olarak gelen öğrencilerin yazarın bütün eserlerini okuyarak panele konuşmacı olarak geldiklerini belirten Güçlü, panelin edebiyatseverler için oldukça verimli geçeceğine dikkat çekti. Emeği geçenlere teşekkür etti.

Programda konuşan Vali Yardımcısı Abidin Ünsal iyi bir okuyucu olduğunu belirtti. Okumanın önemine vurgu yapan Ünsal katılımcılara, panelden sonra gün içerisinde gerçekleştirecekleri Bursa ziyaretlerinde, gezip gördükleri yerlerde “Bursa’da Zaman” ı hissederek ziyaretlerini gerçekleştirmeleri tavsiyesinde bulundu. Katılımcılara teşekkürlerini iletti.

MEB Bakan Danışmanı Ekrem Toklucu “Bu panelde seçilen insanların hayatlarının her anında savrulma anları var. O savrulmalardan sonra başka bir boyuta geçmişler. Bunu Cemil Meriç’te görürsünüz,  Nurettin Topçu’da görürsünüz. Topçu der ki ‘’Bir millet mektepte inşa edilir mektepte yıkılır.’’ Bu mektebin yaşatılması önemlidir. Bir de mektebin kapısına ‘’mabet kapısı’’ der. Eğitimciler bu mabet kapısının bekçileridir. Yani biz bir mabede girdiğimizde orada kendimizi Cenabı Hakkın huzurunda hissedersek bir kısım derinliklerimiz oluşur ve o derinliğin oluşturulması anlamında da bu tür faaliyetlerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Sayın Bakanım başta olmak üzere bu panellere katkısı olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. “ dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ise konuşmasında şunları söyledi: “Ahmet Hamdi Tanpınar, 5 şehir kitabında Erzurum, Konya, İstanbul, Ankara ve Bursa’da Zaman başlığıyla Bursa’dan bahseder. Zaman kavramını sanıyorum yine Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ifadesiyle açıklamak doğru olacaktır. Saatleri Ayarlama Enstitüsü kitabında şöyle diyor: “Saatin kendisi zaman, yürüyüşü zaman, ayarı insandır. Bu da gösterir ki zaman ve mekân insanla mevcuttur." Mekânın olduğu insanın olduğu şehre Bursa’ya tekrar hoş geldiniz. Bursa’da kaldığınız 3 gün boyunca dünü yaşayacaksınız, bugünü hissedeceksiniz ve yapılan panel ve söyleşilerle yarına dair vatanım ve insanım adına hep birlikte hayaller kuracağız, hedefler belirleyeceğiz ve geleceğin merhamet medeniyetinin oluşmasını hep birlikte sağlayacağız diye düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Bakanlıkların temsilcilerinin yaptığı değerlendirme konuşmalarının ardından panele katılan öğrenciler, “Tanpınar ve Zaman Kırıntıları”  “Ahmet Hamdi Tanpınar’da Bursa’nın Ruhu” ve “Tanpınar’ın Eserlerinde Şarp ve Garp İkilemi” konu başlıklarıyla usta yazarı anlattılar. Program toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.