Öne Çıkanlar NİLÜFERİN YÜKSEK KESİMLERİNDE KARLA MÜCADELE NİLSEM KURSİYERLERİ EMEKLERİNİ SERGİLEDİ plaj Kitap Fuarı NİLÜFER

“Yeni Normalde En Büyük Potansiyel Bilişim Sektöründe”

Başkan İbrahim Burkay: “Yeni Normalde En Büyük Potansiyel Bilişim Sektöründe”

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bilişim Sektörü İş Adamları ve Profesyonelleri Derneği (BİSİAD) üyeleriyle online istişare toplantısında bir araya geldi. Başkan Burkay, “Yeni normalde en büyük potansiyel bilişim sektöründe. BİSİAD ile ortaklaşa yapacağımız çalışmalarla Bursa’da sektörün gücünü daha da artırmayı hedefliyoruz.” dedi.


BTSO Başkanı Burkay, video konferans yöntemiyle düzenlenen toplantıda BİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Dağhan Uzgur ve BİSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ile buluştu. Bilişim ve yazılım sektörünün yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde küresel ticaretin en stratejik unsurları haline geldiğini söyleyen Başkan Burkay, bu alanlarda gücünü artıran şehirlerin ve ülkelerin hızlı bir büyüme ivmesi yakalayacağını vurguladı.


HİSER PROJESİ HAYATA GEÇTİ

Başkan Burkay, imalat sanayinin gelişiminin hızlandırılması ve katma değeri yüksek ileri teknoloji ürünlerin üretim ve ihracat içerisindeki payının artırılması amacıyla bilişim sektöründeki potansiyelden daha fazla yararlanmak istediklerini belirtti. İbrahim Burkay, “Bursa’da bilişim sektöründe ciddi bir bilgi ve birikim var. Bunu endüstriyle buluşturarak çok daha yüksek katma değerli ürünleri ekonomiye kazandırmayı hedefliyoruz. Bunun için BİSİAD’ın yapmış olduğu çalışmalar var. BTSO olarak biz de bu projelere destek oluyoruz. Üniversitelerimizde, ULUTEK’te ciddi çalışmalarımız var. Ticaret Bakanlığımızla birlikte sektörde HİSER Projemizi hayata geçirdik.” dedi.


YERLİ YAZILIM VURGUSU

Şirketlerin yerli yazılım gücüne sahip olmasının önemine değinen Başkan Burkay, bu alanda farkındalık oluşturulması gerektiğine dikkati çekti. Yazılımın olmadığı tüm sektörleri aklı olmayan bir bedene benzeten Başkan Burkay, “Ülke olarak dışardan aldığımız akılla değil kendi aklıyla hareket eden bir sektör yapısı oluşturmamız lazım. Bu konuda daha fazla zaman kaybetmeden uluslararası yazılımlara alternatif yerli ve milli çözümler üretmeliyiz. Aksi takdirde bize dayatılan platformları kullanmak durumunda kalacağız.” diye konuştu.


DİJİTAL FUAR, SANAL SHOWROOM PLATFORMLARI GELİŞTİRMELİYİZ

Salgın döneminde hem ulusal hem de uluslararası tüm etkinliklerin iptal olduğunu söyleyen Başkan Burkay şöyle devam etti: “Fuarlar, ikili iş görüşmeleri, ticaret heyetleri fiziki anlamda askıya alındı. Bunların tamamı dijitalde düzenlenecek. İnsanlar görmeden, dokunmadan ticaret yapmaz anlayışı artık tamamen değişti. E-ticaretin son dönemdeki büyüme hızında bu çok net görülüyor. Pek çok firma 10 yıl sonrası için hedeflediği büyümeyi neredeyse 3 ayda gerçekleştirdi. Bu platformları geliştirmemiz lazım. Dijital fuar, sanal showroom ihtiyacımız var. Ülke olarak bizim bu çözümleri üretmemiz gerekiyor.”


SEKTÖREL STK’LARLA BAŞARILI PROJELER YAPTIK

BTSO’nun bilişim sektöründe bin 600’den fazla üyesi bulunduğunu ifade eden Başkan Burkay, tüm üyelere hizmet üretmek zorunda olduklarını belirterek, “Bu konuda vizyon belirlemek ve proje üretmek için sektörel STK’lara ihtiyaç var. Oda olarak biz aslında koordinasyon görevi görüyoruz. Şimdiye kadar sektörel STK’larla yaptığımız tüm projelerde çok başarılı olduk. BİSİAD ile işbirliğini de böyle görüyoruz. Yapılacak çalışmalara tüm imkanlarımızla destek olmaya hazırız.” dedi.


BURSALI SANAYİCİLERDEN POZİTİF AYRIMCILIK BEKLİYORUZ

BİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Dağhan Uzgur, 1997 yılında kurulan derneğin bilişim alanındaki ilk SİAD olduğunu söyledi. Dernekteki 100 aktif üyenin 85’inin bilişim firması olduğunu belirten Uzgur, sektörün gelişimi adına önemli çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Bursa’daki bilişim sektöründe çok kıymetli firmaların olduğunu, sektörde Bursa’nın güçlü bir algı oluşturmaya başladığını anlatan Uzgur, “Özellikle Ulutek’te aktif çalışmalar yürütülüyor. Bu noktada Bursalı sanayicilerin de Bursalı firmalar tarafından üretilen yazılımları tercih etmelerini, projelerinde bilişim firmalarına daha çok yer ayırmaları gerektiğini düşünüyoruz. Yerli yazılım konusunda sanayicilerimizden pozitif ayrımcılık bekliyoruz. Bu durum şirketlerimize hem moral hem de cesaret verir. Bursa gerçekten bilişim konusunda çok avantajlı bir şehir. Sanayici desteğini de alabilirsek çok daha iyi noktalara ulaşabiliriz.” dedi.


SEKTÖRÜ VİZYONER BİR YAPIYA DÖNÜŞTÜRMEYİ HEDEFLİYORUZ

BTSO Meclis Üyesi ve BİSİAD Yönetim Kurulu Üyesi İdris Doğrul, bilişim sektörünü BTSO çatısı altında vizyoner bir yapıya dönüştürmeyi hedeflediklerini vurguladı. Bilişimde ana yüklenici olarak İstanbul ve Ankara’nın öne çıktığını belirten Doğrul, Bursa’nın da artık bir vizyon çizmesi gerektiğini belirterek, “BİSİAD olarak SWOT analizimizi yaptık. Güçlü verilere sahibiz. Bursa’nın bilişim kenti olması için BTSO ile birlikte güçlü bir ekosistem oluşturabiliriz.” diye konuştu.


BİLİŞİMDE SERTİFİKASYON ÇALIŞMASI

BTSO 48. Komite (Bilişim ve Bilgi Teknolojileri) Başkanı ve BİSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Serkan Aksoy, bilişim sektöründeki firmaların sertifikasyon sürecinden geçmeleri yönünde bir çalışma yürüttüklerini belirterek, projede MESYEB ve BUTEKOM ile işbirliği yapmak istediklerini kaydetti. Aksoy ayrıca Yazılım Vadisi projesi ve Ulutek’te gençlere yönelik bir yapı oluşturması konusunda destek beklediklerini ifade etti.


Toplantı, gelecek dönemde yapılacak çalışmalara ilişkin görüş alışverişinde bulunulması ile sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner22

banner1

banner21

porno izle