Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde öğretmenler ve doktorlar için hazırlanan paket TBMM'den geçerek onaylandı.
Gerci bu haberi duyan bir çok kişi nereden çıkı böyle bir paket diye sorgulayanlar oldu.
Tabiki halkta da sorgulayanlar oldu.
Nerden çıktı bu paket diye....
Öncelikle bu paketlerin açıklanmadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın özellikle döviz kurlarıyla ve faiş fiyat zamlarıyla ilgili önemli açıklmaları olmuştu.
Özellikle dolar kurunun 9tl 'den 14'tl kadar çıkması ve A'dan Z'ye nerdeyse her ürüne zam gelmeside gündemde başta gelen haberlerden birisiydi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkemizdeki bu gelişmelerle ilgili yeni ekonomik paketler ve faiş fiyat artışları ile iligli de gerekli adımları atacaklarını söylemişti.


Bu arada ülkemizdeki döviz kurları ile ilgili dış güçlerin tarafından ayar çekilmesi ve sonrasında yaşanan olaylardan en çok etkilenen kurum ise Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan oldu.
Bu yaşanan olaylara çok sessiz kalması ve kurlardaki yükselişin durdurulamasının faturasını da Bakan Lütfi Elvan'a kesilmiş oldu.
Zaten bu yaşanan olaylar sonrasında Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan istifasını Cumhurbaşkanı Erdoğan'a vererek gerekli adımı attı.
Bu yaşanan olaylar sonrasında yeni Hazine ve Maliye Bakanı larak Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Şanlıurfalı Dr.Nureddin Abi oldu.
Bu yaşanan olaylar cercevesinde ülke olarak önemli bir süreçden geçtiğimizi unutmamamız gerekmektedir.
Yabancı güçlerin ülkemiz üzerinde oynadığı oyunlar ve ekonomik olarak yaşatılan zorluklar hedefindeki kişi direk Cumhurbaşkanı Erdeoğan'ın olduğu aşıkardır.
Bu cercevede Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni ekonomik adımlar ve yeni stratejiler uygulayarak bu atılan adımları püskürtmek için elinden geleni yapmaktadır.
Zaten ülke meselesi olarak gündeme gelen her konuda özellikle tüm siyasi partilerin ittifak halinde adım atmaları gerekmektedir.
Malum önümüzdeki yıllarda  seçimlerin olmasıyla başta mevcut ikdidar veya muhalefetin iktidara gelmesi şansı olabilir.
Ama ülke olarak yaşadığımız bu zor günlerde özellikle bazı siyasi partilerin yaşadığımız bu zor günlerde ' ohh ne güzel olmuş demesi ,hatta dövizin yükselmesinin sebebinin iktidar olmasının söylemesi' de manidardır.
Zaten bu yaşanan olaylar sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimlerle ilgili olarakta  halkın istediği konuları cözmek için önemli adımlar attı.
İşte onlardan birisi de öğretmenler ve doktorlarla ilgili yapılan ve yasalaşan kanunlar oldu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öğretmenlerle ilgili yaptığı açıklamada ;

ADAYLIK KALKIYOR

Öğretmenliği kariyer mesleği olarak tanımlayarak, adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik alanlarında hakları, görevleri ve sorumlulukları da netleştiriyoruz. Aynı şekilde öğretmenlikte adaylık kaldırma sınavını artık bir kenara bırakıyoruz.

UZMAN ÖĞRETMENLİK İMKANI

Öğretmenlikte 10 yılını doldurmuş öğretmenlerimize uzman öğretmenlik imkanını getiriyoruz. Eğitimlerini tamamlayan ve yapılan sınavdan başarıyla geçen uzman öğretmenlerimiz, hem bir derece alacaklar, hem de maaşlarında 1000 lira artış olacaktır.

MASTER MUAFİYETİ
Yüksek lisans yapmış öğretmenlerimiz ise sınavdan muaf tutulacaktır. 10 yıllık uzman öğretmenler, eğitimlerini tamamlayıp sınavda başarılı oldukları takdirde başöğretmen unvanı ile görev yapacaklardır. Yine bu öğretmenlerimize ilave bir derece verecek, ayrıca maaşlarında da 2000 lira artışa gideceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir başka müjdeli haberi ise doktorlarla ilgili vermiş oldu;

1. DERECEYE 3600 GÖSTERGE

Doktora yapmış öğretmenlerimiz ise bu sınavdan muaf tutulacaktır. Böylece öğretmenlerimize kariyer basamaklarında ilerleme imkanı sunarken lisans üstü eğitim için de çok önemli teşvikler vereceğiz. Bunun yanısıra birinci derecedeki öğretmenlerimizin ek göstergelerini daha önce söz verdiğimiz şekilde 3600’e çıkarıyoruz.

Ayrıca sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımını da ortadan kaldırıyoruz. Mecburi hizmet hariç özlük hakları, atamalar, mazeret tayinleri başta olmak üzere sözleşmeli öğretmenlerimiz kadrolu öğretmenlerimizle aynı haklara sahip olacaklar.

Hekimlere 5 bin TL zam

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı hekimlere ek gösterge zammı, TBMM Genel Kurul’nda teklife eklenerek kabul edildi. Bütün pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere, diş hekimleri dahil olmak üzere 5 bin lira ek gösterge zammı teklife eklendi ve kabul edildi.

İşte bu adımlarla Cumhrbaşkanı Erdoğan halkın artık sıkıntıları ve sorunları cözme noktasında ciddi adımlar atıldığını söyleyebiliriz.
Gerci başta öğretmenler ve doktorlarla ilgili yapılan düzenlemlerden tüm öğretmenlerin faydanlanmaması ve sağlık çalışanlarınında herkesi kapsamdığı için  bu yapılan zamlardan faydalanılmamasından dolayı bazı eleştirilerin geldiğini aktaralım.
Şayet öğretmenler ve sağlık çalışanlarınının hepsini kapsıyacak tam bir düzenleme ile bu kesimlerin yüzleri gülebilir.
Aynı düzenlemeler başta polis ve diğer kamu çalışanları için yapılmalı ve 3600 ek göstergelerinde yapılması gerekmektedir.

Yine bu örnek adımlara Cumhurbaşaknı ERDOĞAN'ın ilave olarak Asgari Üçretin açıklanması ile ilgili yüksek bir zam oranı ile asgari üçretlileri memnun edecek bir zaman yapılacağı haberini ile ilgili yaklaşık 10 milyon vatandaşın sevindirecektir.
Hatta bir başka konu ise halkın beklediği 5 milyon Asgari Üçretin altında maaş alan emekliler başta olmak üzere, yine Emeklilikle yaşa takılanların sıkıntıları ve sorunlarının cözüleçeğini ümit ediyorum.
Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şimdiye kadar yaptığı açıklmalarda halkı ilgilendiren konularla ilgili yaptığı açıklamalarla onları sevindirdiğini söyleyebiliriz.
Şayet halkın tüm kesimlerini ilgilendiren sorunları ve konuları cözerse ve yeni uygulamaya sokulacak olunan ekonomik paketler de piyasalarda karşılık görürse olası seçimlerde Cumhur İttifakı seçimleri kazanabilir.
Zaten şu anda piyasalara ve çarşı pazara baktığımızda seçim atmosferinin olduğu aşıkardır.Ama sandıktan neyin çıkacağı belli olmadığı için iktidar işi sağlama alarak halkın isteklerini ve sorunlarını cözdükten sonra secimlere gidilmesi muhtemeldir.Yoksa iktidarın olası bir seçim kazası iktidara çok daha pahalı sonuçlar getirebilir.
Ankara kulislerinde 2023 Haziran ayındaki normal secimlerin erkene alınarak Mart 2023 ayında yapılacağı söyleniyor.Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3. kez seçimi ilgili sorunlarıda ortadan kaldırmış olacağı söyleniyor.
Bu arada ülke olarak yaşadığımız ekonomik krizlerle ilgili başta stokcular ve döviz kuru yükseldi diye hemen her şeye zam yapan tüketicilerinde biraz insaf diyerek ona göre adım atmaları gerekmektdir.
Bu ülke bizim bu vatan bizim...
Batarsa gemi hepimiz batarız...
Bakalım Cumhurbaşkanı Erdoğan önümüzdeki günlerde  seçim stratejileri kapsamında daha hangi argümanlarla karşımıza çıkacak merak ediyoruz.
Selam ve dua ile.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner22

banner1

banner21