Öne Çıkanlar SANATCI

HİTACHİ VANTARA, PENTAHO 8.2 İLE DAHA DEĞERLİ VERİ ANALİZLERİ SUNUYOR

Hitachi, Ltd.’nin (TSE: 6501) yüzde yüz iştiraki olan Hitachi Vantara, şirketin veri entegrasyon ve analitik platformunun en yeni sürümü Pentaho 8.2’yi duyurdu. Yazılımın yeni sürümü, Hitachi’nin sektör lideri nesne depolama platformu Hitachi Content Platform (HCP) ile entegrasyona hazır halde geliyor. Hitachi Vantara’nın ürün portföyüyle daha iyi entegre olabilen Pentaho 8.2, HCP’deki yapılandırılmamış verilere erişim sağlayarak kullanıcılara endüstrideki temel kullanım senaryolarından yararlanma imkanı sunuyor. Bu sürüm ayrıca, hibrit bulut ortamlarını yönetmek için müşterilere yeni yollar sağlıyor ve analitik ekosistemi için daha geniş destek veriyor.

Pentaho 8.2, Yapılandırılmamış Veriyi Analitiğe Uygun Hale Getiriyor

Harvard Business Review’e göre, kurumlar karar alırken yapılandırılmış verisinin yarısından azını, yapılandırılmamış verisinin ise %1’inden azını kullanıyor. Pentaho’nun sunduğu yeni HCP entegrasyonu sayesinde kullanıcılar artık yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verileri içeren veri akışları oluşturabiliyor. Metin, video, ses, görseller, sosyal medya, tıklama akışı ve kayıt dosyaları gibi verilerden oluşan bu kaynaklar veri analistleri ve veri bilimcilerin şirkete daha fazla değer katacak daha iyi analizler yapmasını sağlayacak. Pentaho 8.2 şu alanlarda yeni sektörel kullanım senaryoları sunuyor:

  • Bankacılık: Finsanal hizmet kuruluşları ticari işlem verileri ile e-posta iletişimi arasında ilişki kurarak uyum gereksinimlerini karşılayabilir.
  • Sağlık: Tıbbi araştırmalar yapan kişiler hasta verileri ve tedavi geçmişini yapılandırılmamış MRI taramalarıyla bir araya getirip yeni ilaçlar keşfedebilir.
  • Perakende: Perakendeciler, mağaza içi video görüntülerini satış noktası verileriyle birleştirip her bir ziyaretçinin alışveriş tercihlerini ve her mağazanın trafik akışını analiz edebilir.
  • Kamu Güvenliği: Emniyet teşkilatları, video görüntüleri ve suç raporlarını birleştirerek kanıtlara daha çabuk erişebilir ve kanunlara uyarak daha iyi karar alabilir.

Daha Kolay Hibrit Bulut Veri Yönetimi

NoSQL veri tabanları, Microsoft Azure, Amazon ve Google’ın açık bulut seçenekleri ve yerinde nesne mağazaları gibi çok sayıda veri gölü alternatifi bulunması nedeniyle, kurumlar yönetmeliklere uygun veri yönetimi için en iyi harcamayı yapmak amacıyla detaylı incelemeler yapıyor.Pentaho 8.2, Hitachi Content Platform ile birlikte kullanıldığında veri yönetimi için yeni ve daha iyi yollar sunuyor. Örneğin kullanıcılar, bir veri gölü işlevi gören HCP’ye veri aktarabiliyor. Ardından Pentaho’yu kullanarak HCP içindeki veriyi hazırlayabiliyor, temizleyip normalleştirebiliyor. Hazırlanan verilerin hangi bulut hedeflerine uygun olacağını mantıksal olarak belirlemek için de Pentaho’yu kullanmak mümkün. Kurumlar Pentaho 8.2 ile buluta gönderilen gereksiz veri miktarını azaltarak maliyetlerini de daha iyi yönetebiliyor.

Analitik Ekosistemi için Daha Geniş Destek

Pentaho 8.2, kurumların veri akışlarını ve analitik projelerini optimize etmesine yardımcı olan ve büyümeye devam eden üçüncü taraf ürün ve teknolojiler ekosistemine desteği genişletiyor.

  • AMQP desteği: Pentaho müşterileri, kurumların yeni ortaya çıkan IoT kullanım senaryoları için uç cihazlardan buluta aktarılan veriyi okumasına ve yayınlamasına yardımcı olan bu popüler mesajlaşma protokolüne erişebiliyor.
  • Gelişmiş Google Cloud güvenliği: Müşteri tarafından yönetilen şifreleme anahtarlarına (CMEK) verilen destek sayesinde, Pentaho kullanıcıları Google Cloud Storage ve Google BigQuery’deki verilere erişirken kendi veri şifreleme anahtarlarını kontrol ederek ek güvenlik önlemi elde ediyor.
  • Python Step: Pentaho 8.2 kullanıcıları, Pyhton ile yapılan makine öğrenimi ve derin öğrenme modellerini faaliyete geçirebiliyor, scikit-learn ve Tensor Flow gibi popüler arşivlerden API alabiliyor.
  • OpenJDK desteği: Pentaho müşterileri, artık ticari hükümlerle gelen OpenJDK’nın ücretsiz ve açık kaynaklı sürümüne geçiş yapabiliyor.

Bilgi işlem maliyetlerini %20-30, depolama maliyetlerini ise %50-60 oranında azaltmak mümkün

Pentaho 8.2 ve Hitachi Content Platform sayesinde kullandığımız ve veri analiz ekiplerimize ilettiğimiz yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verileri artık tek bir noktadan daha iyi yönetebiliyoruz ve AWS ile Microsoft Azure'a temiz ve hazır veriler iletebiliyoruz” diyen CARFAX Kanada Veri Yönetimi Direktörü Andrew Buffone, böylece bilgi işlem maliyetlerini %20-30, depolama maliyetlerini ise %50-60 oranında düşürebileceklerini aktardı.

Veri analitiği projelerini desteklemek için birçok kaynaktan gelen yapılandırılmış ve yapılandırılmamış veriyi hızlı ve otomatik bir şekilde entegre edebilen ve çeşitli senaryolarda kullanılabilir hale getiren çevik veri akışlarına olan ihtiyacın altını çizen 451 Research Veri, Yapay Zeka ve Analitik Araştırmalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Matt Aslett, ise “Pentaho 8.2 gibi ürünlerin yer aldığı portföyüyle Hitachi Vantara, çok fazla yapılandırılmamış verinin bulunduğu sektörlerde faaliyet gösterenler başta olmak üzere tüm müşterilerine, verilerden daha fazla yararlanabilme imkanı sunuyor.” diye konuştu.

6 Aralık 2018 tarihinde kullanıma sunulan Hitachi Vantara Pentaho 8.2 yazılımı ile ilgili daha fazla bilgi için: https://www.hitachivantara.com/go/pentaho.html

Hitachi, Ltd. hakkında

Merkezi Tokyo’da bulunan Hitachi, Ltd. (TSE: 6501), toplumun karşılaştığı zorluklara hitap eden inovasyonlar sunmaktadır. Şirketin 2016 mali yılı (31 Mart, 2017’de sonlanmıştır) konsolide gelirleri 9,162.2 milyar yen (81.8 milyar ABD doları) olmuştur. Sosyal İnovasyon konusunda dünya lideri olan Hitachi Group’un dünya çapında yaklaşık 304.000 çalışanı bulunmaktadır. Hitachi, işbirliğine dayalı yaratım yoluyla Enerji, Sanayi / Dağıtım / Su, Kentsel Gelişim ve Finans / Kamu / Sağlık sektörleri de dahil olmak üzere,geniş bir yelpazedeki sektörlerde faaliyet gösteren müşterilerine çözümler sunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için http://www.hitachi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.