banner15
Öne Çıkanlar YILDIRIM corona bursa panzehir NECMİ İNCE

TEB ve Makina İmalatçıları Birliği’nden Reel Sektöre Destek

Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Başkanı Ahmet Özkayan da, “Yaptığımız ortaklığın sürdürülebilir büyümenin yanında her zaman vurguladığımız inovatif gelişme ve katma değerli üretimin önünü açacak çok ciddi bir iş birliği olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Türk Ekonomi Bankası ile Makina İmalatçıları Birliği, 27 Kasım Salı günü gerçekleşen imza töreniyle bir iş birliği anlaşması yaptı. TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz ile Makina İmalatçıları Birliği Başkanı Ahmet Özkayan’ın katılımıyla düzenlenen imza töreni ile yapılan anlaşma doğrultusunda teknoloji, girişimcilik ve üretim alanlarında ortak proje geliştirme, proje uygulama ve mentorluk programlarının yanı sıra MİB üyelerinin ihtiyaçlarına özel olarak TEB tarafından finansal hizmet ve ürünler de sağlanması öngörülüyor.

TEB’in MİB üyelerine olan desteği sadece finansmanla da sınırlı kalmayacak. TEB, MİB üyelerinin rekabette güçlenmeleri ve iş hacimlerini daha da büyütmeleri için sektörel stratejik planlarının oluşturulmasına destek olacak. Makine sektörü üreticileri ve üretici paydaşlarına yönelik strateji alternatiflerinin ortaya konacağı “Türkiye Makina Sektörü Gelecek Stratejileri Konferası”na katkıda bulunacak olan TEB; aynı zamanda hem Türkiye ekonomisine hem de MİB üyelerinin ihracatına katkı sağlamak amacıyla üretim ve ihracata yönelik büyüme ve gelişim programlarının koordinasyonlarını üstlenecek.

TEB, girişimcilik ekosisteminin kapılarını MİB üyelerine açıyor

Yapılan iş birliği kapsamında, Türkiye’de makine sektörünün önde gelen temsilcilerinden ve Türkiye makine ihracatının yaklaşık yüzde 60’ını gerçekleştiren Makina İmalatçıları Birliği üyelerinin ve tedarikçilerinin teknoloji ihtiyaçlarının karşılanması için TEB’in girişimcilik ekosisteminde bulunan teknogirişimcilerle etkinlikler düzenlenecek. Teknoday ve Network Day gibi birçok etkinlikte, MİB üyeleriyle TEB’in girişimcilik ekosisteminde bulunan kuruluşlar ortak bir değer oluşturmak için bir araya gelecek.

Boz: “Finans ve reel sektör iş birlikleriyle ihracatı destekleyeceğiz”

TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, Makina İmalatçıları Birliği ile yapılan iş birliğinin üye kuruluşlara büyük avantajlar sağlayacağını vurgulayarak, “Banka olarak özellikle ülkemiz ihracatının artırılmasında finans ve reel sektör iş birliklerinin önemine inanıyoruz. Makine sektörünün önde gelen temsilcilerinden Makine İmalatçıları Birliği ile gerçekleştirdiğimiz iş birliğiyle Türkiye ekonomisine önemli katkılarda bulunan üreticilerimize destek olma yolunda önemli bir adım daha attık” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“TEB olarak, 2005 yılından bu yana ‘Danışman Banka’ anlayışımızla KOBİ’lerin gelişimine ve rekabette güçlenmelerine, sürdürülebilir büyüme hedefleri doğrultusunda orta ve uzun vadeli yatırımlarında daha dengeli bir yol izlemeleri için destek veriyoruz. Sadece finansal ürün ve hizmetlerle değil, finansal olmayan ürün ve hizmetlerimizle de sektörde fark yaratan çalışmalar hayata geçiriyoruz. MİB ile gerçekleştirdiğimiz bu iş birliği sadece finansal değil, finansal olmayan birçok hizmetimizi de kapsıyor”.

“Özellikle ülkemizin kalkınmasında payı olacak sektörlerdeki büyümek isteyen girişimcilerin gelecek planlarında olacağız. Onların doğru yatırımcılarla buluşmasını sağlayacağız” diyen Boz, “İhracatçı KOBİ’lerimizin ihtiyacı olan yerli donanım ve yazılıma sahip girişimcilerimizi de KOBİ’lerle buluşturacağız. Sektörlerin ekosistemine sunacağımız en önemli katma değer bu olacak. Bugün Makina İmalatçıları Birliği ile yaptığımız bu iş birliği bizim için önemli bir adım. TEB olarak reel sektörle iş birliklerimizi geliştirerek sürdüreceğiz” diye konuştu.

Özkayan: “Katma değerli üretimin önünü açacak çok ciddi bir iş birliği”

Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Başkanı Ahmet Özkayan da, makine sektörünün çok stratejik bir sektör olduğunu belirterek, TEB ile yapılan iş birliğinin ülke ekonomisine ve üretime çok ciddi faydalar sağlayacağını söyledi. Protokol ile birlikte, MİB üyelerinin teknoloji transferi, iş birlikleri, birleşmeler ve TEB’in sunduğu birçok hizmeti kullanabilme ayrıcalıkları olacağını belirten Özkayan, “Yaptığımız ortaklığın sürdürülebilir büyümenin yanında her zaman vurguladığımız inovatif gelişme ve katma değerli üretimin önünü açacak çok ciddi bir iş birliği olduğunu düşünüyorum” dedi.

MİB üyelerinin gerek ihracat, gerek üretim, gerekse de teknoloji gelişimi anlamında TEB’in sağladığı desteklerden faydalanacağının altını çizen Özkayan, “Makine üreten toplumlar gelişmiş toplumlardır. Makine ile birlikte ülkenin teknolojisi ve insan kaynağının kalitesi de gelişiyor. Üretimde belli bir seviyeye gelindi, ihracat yapılıyor, ancak ithalatla ihracat arasında nerdeyse 10 milyar dolarlık bir makas var. Bunun açığı teknoloji eksikliğinden geliyor. Teknolojik ara ürünü Türkiye’de maalesef üretemiyoruz ve buna geçişte geç kalındı. Tabii ki ithalat oluyor, bunu destekleyen makineler de ithal ediliyor. Aslında bu protokol ile bir anlamda bu açığı kapatacağız” diye konuştu.

MİB bünyesinde bulunan ve önemli başarılara imza atmış makina imalatçılarının, TEB bünyesinde bulunan 700’e yakın start up firmasıyla bir araya gelerek iş birliği yapmasının önünün açıldığını da sözlerine ekleyen Özkayan, “Firmalar arası ortaklık ve iş birliği kültürünün yaygınlaşmasının, ülke sanayimizin gelişmesi, sürdürülebilir büyüme ve rekabetçilik bakımından son derece önemli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Küçük sermayeli start up firmalarının teknoloji ve inovasyon anlamında çok farklı ve özgün fikirlere sahip olduğunun altını çizen Özkayan, bu iş birliğiyle birçok başarı öyküsünün ortaya çıkacağına inandığını söyledi. Özkayan, “MİB ve TEB birbirinden habersiz ancak ihtiyaç doğrultusunda birbirine tam da uygun olan firmalarımızın tanışması ve işbirliği yapabilmesi için sorumluluğu üstlendi ve gereken platformu hazırladı” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner22

banner1

banner21