banner15
Öne Çıkanlar GEMLİK Etkinlik Taekwando kadın koleksiyonu ile sonbahara damgasını vuruyor

“Ülkemizde Gıda Güvenliği Sorunu Var”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada ve düzenlediği basın toplantısında ülkemizde gıda üretimi ve tüketimi konusunda ciddi sorunlar yaşandığını belirterek, yeterli denetim ve kontrolü yapılamayan lop et ithalatının mutlaka durdurulması gerektiğini söyledi. 

Gürer, et ihtiyacının karşılanması için hayvan ve lop et ithal etmenin, gıda güvenliği ile ilgili sorunları da beraberinde getirdiğini belirterek, “Sorunlar, et ve hayvan ithal ederek aşılamaz. Besici desteklenmeli, maliyetlerin azaltılmasına yönelik düzenlemeler yapılmalı” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulunda bir konuşma yaptı. Ülkemizde gıda güvenliği ile ilgili sorunlara dikkat çeken Gürer, ithal hayvanlardan yayılan hastalıklar, yurtdışından getirilen lop etlerin laboratuvar kontrollerinin yeterince yapılamaması ve besicilerin yaşadığı sorunlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

GIDA GÜVENLİĞİ SORUNU BÜYÜYOR…

Gıda güvenliği konusunda Türkiye’de ciddi sorunların yaşandığına vurgu yapan Gürer, yoksulluk nedeniyle insanların gıda güvenliğini dikkate alamadığını, yanlış tarım ve besicilik politikasının sonucunda da çiftçilerin besicilerin ciddi mağduriyet yaşadığını dile getirdi. 

 

YEM FİYATLARINDAKİ ARTIŞ, SÜT İNEKÇİLİĞİNİ BİTİRİYOR

Yem fiyatlarındaki artışın, süt ineklerinin kesilmesi gibi sonuçlar doğurduğunu anlatan Gürer, Tarım Bakanlığında veteriner hekimlerin yapması gereken işlerin başka görevlilerin yapmaya çalıştığını, veterinerlerin ise bürokratik işlerle uğraştırıldığını ifade etti. Gürer, 39 bin koyun mevcudu olan bir ilçede sadece 1 veteriner ve 1 sağlık görevlisinin bulunduğuna da işaret ederek, yapılması gereken iş ve işlemlerin tam anlamıyla yapılamıyor olmasının getirdiği sorunlar oluştuğunu ifade etti.

İTHAL HAYVANLARDA, HASTALIK 

İthal hayvanların ülkemizi girişiyle oluşan hayvan hastalıklarıyla ilgili değerlendirme yapan Gürer, hayvandan insana bulaşabilen zoonoz hastalığının 200’e yakın hastalığı beraberinde getirdiğini ve bu nedenle insanların risk altında olduğunu belirtti. Hayvan hastalıkları konusunda resmi verileri açıklayan  Ömer Fethi Gürer, “Bakanlık verilerine göre 2016 yılında 438 mihrakta sığır, 84 mihrakta koyun brusella hastalığı çıkmış, 1.055 mihrakta tüberküloz hastalığı, 73 mihrakta da şarbon hastalığı çıkmış. Yani bu hayvanların bulunduğu bölgede çıkan hastalığın anlatımı bu mihrak. Haymana'daki şarbon çıkan bölge daha önce karantina uygulanan bir bölge. Bakanlıktaki kadrolar değiştiği için kimin ne yaptığı belli olmadığından Et ve Süt Kurumu orada hayvan bulundurulması gerekmeyen alana hayvan koyuyor. Zaten gelen hayvanların varlığındaki hastalıklar oradaki diğer olumsuzluklarla birleştiği zaman sorun ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı. 

LOP İTHALATI MUTLAKA DURDURULMALI 

Yurtdışından getirilen etlerle ilgili laboratuvar kontrollerinin yeterince yapılamadığını anlatan Gürer, geçtiğimiz yıl ağustos ayında ortaya çıkan hastalığın, bu yıl ocak ayında açıklanabildiğini  hatırlattı.. Gürer, bu süre içinde ne olduğunu bilen kimsenin bulunmadığına da dikkat çekerek, “Çünkü lop et dediğimiz etin eğer karkas et değilse incelenmesi, menşeinin, hangi hayvana ait olduğunu belirlemek kısa sürede mümkün olmuyor. Bu süre içinde eğer ülkemize lop et ithal ediyorsanız içine domuz mu kattılar, at mı kattılar, merkep mi kattılar, bunların da o etle birlikte ülkemize gelmesi olağan. Çünkü lop etleri kilo kilo alıp da laboratuvar incelemesi yaptırmanız mümkün değil” şeklinde konuştu. 

ÇİFTÇİ BESİCİ DESTEKLENMELİ 

İthal etlerde yapılan incelemelerin yeterli olmadığını kaydeden Gürer, lop et ithalatının mutlaka yasaklanması gerektiğini belirtti. Gürer, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: 
“İnsanlarımıza ne yediriyor, ne içiriyoruzun sorgulanacağı bir süreç yaşıyoruz. Ülkemizdeki tarım ve hayvancılıkta yaratılan bütün sorunların Türkiye Büyük Millet Meclisinde konuşulması, ele alınması gerekir. Tohumu ithal, gübresi ithal, ilacı ithal; enerjisi pahalı, mazotu pahalı, çiftçiye "Çiftçilik yap" diyorsunuz. Bununla ilgili gidip kredi alacak, krediyle ilgili de önünü tıkıyorsunuz, sonra Türkiye'de tarım ve hayvancılık bittikten sonra da çözümü ithalde arıyorsunuz. İthal ne demek? Yabancı çiftçiyi, besiciyi desteklemek demek. Kendi ülkemizin çiftçisini, besicisini destekleyelim, hayvan hastalıkları konusunda da hassas ve dikkatli olalım. Bu Meclisin görevidir, araştıralım, sorun neredeyse soruna çözüm üretelim…”

KEMİKSİZ  ET İTHALİ YASAKLANSIN

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer bir grup milletvekili ile TBMM’de düzenlediği basın toplantısında da kemiksiz et ithaline değindi. Yanlış tarım ve hayvancılık politikaları çiftçi ve besiciyi bitirince çözümün ithalatta arandığını kaydeden Ömer Fethi Gürer, canlı sığır ve koyundan sonra önce kemikli et son dönemlerde ise kemiksiz et ithali yolunun açıldığını belirtti. Son olarak 28 Eylülde 1 gün süre ile ihal şartı  sonucu 300 tır kemiksiz et ihalesi  yolu açıldığını, ihale süreci dahi dikkate alınmayan bu etlerin kim tarafından, nereden, hangi ihtiyaç için geldiğinin kamuoyu tarafından bilinmesi gerektiğini söyledi. Gürer,  bu etlerin menşeinin  belirlenmesinin ileri teknoloji  laboratuvarlarda mümkün olduğunu, şoklama ile gelen etlerin kullanılma sürecinin önemli olduğunu, içeriği belli olmadığını, farklı hayvan ya da hastalıklı et karışma riski bulunduğunu belirterek, “Bu kemiksiz et ithali güvenli değil, geçen yıl ithal kemiksiz etin hastalıklı olduğu 6 ay sonra ortaya çıktı. Güvenilir olmayan bu yoldan vazgeçilsin. Kemiksiz  et ithali yasaklansın” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1

banner21