banner15
Öne Çıkanlar muş ALZHEIMER İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN 10 YANLIŞ karavabey ismail coşar Taekwando

GÜRER: ŞEKER FABRİKALARININ ÖZELLEŞTİRİLMESİNİN ARDINDAN İŞÇİ DE ÇİFTÇİ DE PERİŞAN OLDU..

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bor Şeker Fabrikasının özelleştirilmesinin hem işçiyi hem de çiftçiyi perişan ettiğini söyledi.

Gürer görüştüğü pek çok üreticinin bu yıl şekerpancarı ekmeyeceğini söylediğini belirtti. Vekil Gürer: “Özelleştirme sonucu el değiştiren fabrikada, onlarca işçinin çıkarılması ve başka kurumlara aktarılması sonucunda, yıllardır işçilerin üyesi olduğu sendikanın varlığı da sonlandırıldı” dedi.

ÖZELLEŞTİRMENİN OLUMSUZ SONUÇLARI NET BİR ŞEKİLDE GÖRÜLMEYE BAŞLANDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bor Şeker Fabrikasının özelleştirme kapsamında satılmasının yarattığı olumsuzlukların artık net bir şekilde gün yüzüne çıktığını ifade etti.

ÇİFTÇİ BU YIL EKİM YAPMAYACAK

Ülkemizde Pancar ekim alanları 126 bin hektar, işlenen pancar 7 milyon ton, üretilen melas 350 bin ton, üretilen yaş küspe 2 milyon ton, üretilen şeker bir önceki kampanya dönemine göre 950 bin ton, ekim yapan çiftçi sayısı ise Ocak 2018 yılı verilerine göre 50 bin çiftçi olarak belirlenmişti.  Şeker Fabrikası devlete aitken, çiftçilerin getirdikleri ürünlerinin karşılığını eksiksiz bir şekilde alabiliyor olduğunu hatırlatan Ömer Fethi Gürer, “Şimdi çiftçi ürününü fabrikaya verebilmek için günlerce sıra bekliyor. Polar ölçümleri ve fire oranlarının belirlenmesinde gelişigüzel uygulamalar çiftçinin ürününün karşılığını tam olarak alamamasına neden oluyor. Bu nedenle çiftçilerin çoğunluğunun önümüzdeki dönem şekerpancarı ekmeyeceği söyleniyor” dedi.

POLAR ORANLARI NEDEN DÜŞÜK ÇIKARILIYOR

Üreticilerin fabrikaya getirdiği şekerpancarının polar (şeker) oranının düşük tutulmasının üreticiyi zarara uğrattığını ifade eden Gürer, mağdur olan çiftçilerin noter kanalıyla fabrikaya ihtar çekmelerine rağmen bir sonuç alamadıklarını vurguladı.

Sadece polar oranında değil, fire oranının belirlenmesinde de benzer sorunların yaşandığına dikkat çeken Gürer, bu olumsuzlukların bir an önce sonlandırılması gerektiğine işaret etti. Gürer:“Çiftçi alışık olmadığı uygulamalarla geçen bir sezon yaşadı. Önce söküm ve fabrikaya geliş sürecini yeni işveren belirledi. Yetmedi. Fire oranı yüksek tutuldu.Ardından kota dolmadığı için çiftçi alışık olmadığı biçimde kota cezası ile tanıştı. Tüm yaşadıkları koşullar nedeni ile pancar ekmekten vazgeçeceklerini söylüyor. Münavebeli ürün olması nedeni ile farklı ürünlere yöneleceklerini ifade ediyorlar” diye konuştu.

FABRİKA İŞÇİ ÇIKARDI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sadece çiftçilerin değil fabrikada çalışan işçilerin de özelleştirme mağduru olduğunu kaydetti. Özelleştirmenin ardından 238 işçiden 96’sının 4/B statüsüne geçirildiğini, 77 işçinin Türkiye Şeker Fabrikalarına nakledildiğini, 65 işçinin de emekli edildiğini belirten Gürer, “İşçi sayısındaki azalma nedeniyle Bor Şeker İş Sendikası de fabrikada azınlığa düştü. Böylece işçinin hakkını koruyacak bir örgüt kalmadı. Bu ülkemizde sendikasızlaştırma çalışmalarının somut bir örneği olarak gösterilebilir. Bor Şeker Fabrikasının Şeker Kota miktarı 62 bin ton, satışa konu taşınmazın yüzölçümü 1.408.335,9 metre kare alana sahip iken satış dışı arazileri de yeni alan şirketin kullanımında olduğu iddiaları var. Bor Şeker Fabrikasının özelleştirme sonrasında yarattığı olumsuz tablo giderek derinleşiyor” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner22

banner1

banner21

porno izle