banner15
Öne Çıkanlar İZMİR YOLU Uzakdoğu bursa haber merkezi Kaza ticaret

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ İŞ BİRLİĞİ İLE ÇİFTÇİ KAZANACAK

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi) ile meyve suyu sanayinin çatı kuruluşu Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) arasında, Türk çiftçisi tarafından yetiştirilen meyvelerin, Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlı birlikler üzerinden meyve suyu endüstrisinde hammadde olarak kullanmak üzere MEYED üyesi kurumlarca alımını planlayan iş birliğine yönelik protokol imzalandı. Protokol metnini, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz ve Meyve Suyu Endüstrisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlker Güney kurumları adına imzaladılar. İmza törenine Tarım Kredi Kooperatfileri Merkez Birliği ve Bölge Birliklerinin üst düzey yöneticileri, MEYED Yönetim Kurulu üyeleri, üye şirket temsilcileri ve basın mensupları katıldılar.

Söz konusu protokol kapsamında, ülkemiz topraklarında yetişen n meyvelerin, meyve suyu endüstrisinde hammadde olarak kullanılması için MEYED üyesi kurumlarca alımı planlanıyor. 2019 yılında MEYED’e üyesi kuruluşların 4 üründe (Vişne, Kayısı, Şeftali, Kiraz) hammadde ihtiyacının büyük kısmının, ülke genelinde Tarım Kredi’nin 17 Bölge Birliğine bağlı Kooperatifler tarafından karşılanması ve 200 bin ton meyve tedariğinin sağlanması hedefleniyor.

Tarım Kredi’nin geçtiğimiz yıl bu alanda, MEYED üyesi kuruluşların birçoğu ile Kütahya ili ve çevresinde gerçekleştirdiği pilot çalışma kapsamında, hammadde olarak kullanılacak vişne ihtiyacının büyük bir kısmını, Kütahya Bölge Birliğine bağlı Tarım Kredi Kooperatiflerince vişne üreticilerinden satın alarak, bunların MEYED üyesi kuruluşlara satışını gerçekleştirmişti. Pilot uygulamada elde edilen çok yönlü verimi göz önüne alarak başlatılan yeni iş birliği ile, alınan olumlu sonuçların gerek ürün gerek bölge sayısında artışla yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Meyve suyu endüstrisi, tarım ürünlerinin beslenme açısından zengin ve katma değerli ürünler olarak işlenmesini mümkün kılıyor. Türkiye’nin dört bir yanında tüketicilere sunulan ürünlerin yanı sıra, 2018 yılında 300 milyon dolara yaklaşan ihracat gerçekleştiren endüstri, düzenli şekilde yıllık yüzde 90’ı aşan oranda ihracat fazlası üreterek ülke tarım ve ekonomisine yarar sağlıyor. Meyve suyu endüstrisi, Türk tarım üreticilerinden yılda yaklaşık bir milyon ton meyve alımı gerçekleştiriyor.

Tarım Kredi, 2018’de Çiftçi’den 772 milyon TL’lik Ürün Alımı Yaptı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, Tarım Kredi’nin köklü geçmişi ve üreticileriyle kurduğu yakın bağ sayesinde, ülkemizde tarım sektöründe kooperatifçilik dendiğinde ilk akla gelen kurumlardan olduğunu belirtti. Dr. Fahrettin Poyraz, Tarım Kredi’nin, 17 bölge birliği, 1625 kooperatif, 206 hizmet bürosu, 13 şirketi, 8 bin 597 çalışanı, 25 milyar TL aktif büyüklüğü ile yalnız 850 bin ortağının değil, aynı zamanda da gıda arzı noktasında 80 milyon insana ulaşma kapasitesine sahip büyük bir aile olduğunu vurguladı.

Ortaklarına ekim döneminden hasat sonrasına kadar tüm üretim ve ürün değerlendirme aşamalarında destek veren Tarım Kredi’nin, çiftçilerin tarımsal girdi ihtiyaçlarını karşılarken kar amacı gütmeyen, uyguladığı fiyat politikaları ile piyasayı regüle eden bir kurum olduğunu söyleyen Dr. Fahrettin Poyraz, “Sadece üretim aşamasında değil, üretim sonrası ürün değerlendirme safhasında da ortaklarımızın yanındayız. Kooperatifler aracılığıyla çiftçilerimizden arpa, buğday, mısır, ayçiçeği, çeltik, yaş sebze ve kuru üzüm gibi ürünler başta olmak üzere 40 çeşit tarımsal ürünün piyasa fiyatlarından alımını yapmaktayız. Bu kapsamda 2018 yılında çiftçilerimizden 772 milyon TL bedel ile 620 bin ton tarımsal ürün alarak, şirketlerimiz ve özel sektör firmalarına satışını yaptık. 40 milyon TL tutarında 20 bin ton yaş sebze meyveyi de market zincirleri aracılığıyla pazara arz ettik” dedi.

Protokol ile 4 Farklı Üründe 200 bin Ton’a Kadar Meyve Alımı Planlanıyor

Üreticilere destek olmak ve devletin sağladığı imkânları çiftçilere ulaştırmak adına var güçleriyle çalıştıklarını ifade eden Dr. Fahrettin Poyraz, “Ürün değerlendirme faaliyetlerimiz, tarımda üretimin sürdürülebilirliği ve güvenilir gıda arzı noktasında özellikle üzerinde durduğumuz konulardan. Bu alanda gerek kurumlar arası iş birlikleri ile yeni pazar oluşumları sağlama gerek kendi şirketlerimizin üretim ve kaynak ihtiyaçlarını karşılamak olmak üzere çeşitli çalışmalar sürdürüyoruz. Tek bir üründe yoğunlaşma ya da belli ürünlerde ithalata ihtiyaç duymadan yerli kaynakların verimli kullanımına ve milli tarım projesine de destek veriyoruz. Bu bağlamda, MEYED üyesi kuruluşlar ile 2018 yılında Kütahya ilinde pilot bir çalışma başlattık. Kütahya Bölge Birliğimize bağlı Tarım Kredi Kooperatiflerince vişne üretici ortaklarımızdan 5 bin ton meyve suluk vişne alımı yaptık. Bu vişneleri yaptığımız protokol kapsamında MEYED üyesi kuruluşlara satışını gerçekleştirdik. Hem çiftçilerimizin Pazar kaygısı olmadan üretim yapmalarını hem de meyve suyu üreticilerinin kaliteli ve fiyat istikrarlı ürün tedariğini sağladık. Aracıların çıkarılması ile hem güvenilir gıda hem de fiyat regülasyonu sağlanmış oldu. Pilot uygulamamızdaki verimi göz önüne alarak yeni bir çalışma başlattık.2019 yılında 4 üründe (Vişne, Kayısı, Şeftali, Kiraz) ülke genelinde 200 bin ton sanayiye yönelik hammadde ihtiyacının tedariği amacıyla iş birliği protokolü imzalıyoruz. Bu protokol ile MEYED’e bağlı kuruluşların hammadde ihtiyacı 17 Bölge Birliğimize bağlı Kooperatiflerimiz tarafından karşılanacak. Söz konusu protokolün hayata geçirilmesinde emeği geçen değerli yöneticilere yürekten teşekkür ediyor, iş birliğimizin her iki kurum ve ülkemize hayırlı, bereketli işlere vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Meyve Suyu Endüstrisi Çiftçilerden Yılda 1 Milyon Ton Ürün Alıyor

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlker Güney de konuşmasında, ülkemiz meyvelerini, beslenmeye, tarıma, ekonomiye ve insanlara yararlı, katma değerli ürünlere dönüştüren meyve suyu endüstrisinin, Türkiye için önemli bir sanayi gücü olduğunu vurguladı.

Tarımla uğraşan kesimlerin emeğini, güvenli koşullarda, sağlıklı ambalajlarda iç ve dış pazarlarda geniş kesimlerin kolay erişimine sunan meyve suyu endüstrisinin, cari getirisi yüksek ihracat değeri de sağladığını ifade eden İlker Güney, “Bir meyve, türüne göre, meyve suyu olarak işlendiğinde, düz meyve ihracına oranla dört kata kadar katma değerli bir ihraç ürünü haline gelebilmektedir. Endüstrimiz, zamandan ve mekandan bağımsız olarak tüketilebilen, katma değerli ürünler sunar. Ülkemizin yıllık 20 milyon ton düzeyinde olan meyve üretiminin, 1 milyon tonluk kısmını hammadde olarak değerlendiren endüstrimiz, bu şekilde yaklaşık 1 milyon tarım emekçisine istihdam sağlamaktadır” dedi.

MEYED’in, insan ve beslenmeye olduğu kadar, tarıma dayalı sanayi gücüyle kalkınma ve ülke ekonomisi açısından sürdürülebilir yararları tüm dünyaca kabul gören ürünler üreten endüstrinin çatı kuruluşu kimliğini taşıdığını belirten İlker Güney, “MEYED, meyve suyu endüstrisinin değer zincirinde yer alan 38 firmadan oluşan üye yapısıyla etkin ve kapsamlı bir temsil platformudur. Çok uluslu platformlarda ülkemizi temsil eden, dürüst rekabet ve kalite kontrolünün sürdürülebilirliği için de çalışmalar gerçekleştiren MEYED ülkemizde, sektörün yatırımcı ve profesyonellerinin yanı sıra, ilgili Bakanlıklar ve kamu kuruluşlarını, konusunda uzman ve bilimi kayıtsız şartsız esas alan akademisyenleri, tüketicileri, medya mensuplarını, milyona varan çiftçi ve tarım emekçisini bir araya getiren dev bir ekosistemin de odak noktasıdır. Bakanlıklar ve kamu kurumları nezdindeki çalışmalarımızla, güvenli ve sürdürülebilir bitkisel üretimin sağlanması, tarım reformunun hayata geçirilmesi, tarımsal araştırmalar politikaların geliştirilmesi gibi konularda uluslararası platformlardaki tecrübelerimizi ve ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak kamu-çiftçi-sanayici üçgeninde doğru iletişim, iş birliği ve koordinasyonu sağlayarak ülke faydasına yönelik çalışmalarımıza artan bir ivme ile devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Tarım Kredi İş Birliğimizle, Olumlu Sonuçları Yaygınlaştırmak Amacındayız”

Meyve suyu endüstrisinin gücüyle desteklenen milli tarımın, ülke ekonomisi açısından önem taşıdığını belirten İlker Güney, “Meyve çeşitliliğimiz, ülkemiz açısından dünya çapında büyük avantaj teşkil ederken, tarım arazilerinin küçük ve dağınık yapıda olması gibi dezavantajlar da söz konusu. Geçtiğimiz yıl Tarım Kredi iş birliğinde çiftçi finansmanı, iş gücü, verimlilik gibi konularda ölçek gücüyle avantaj sağlamak, tedarik zincirinde adil bir dağılım, çiftçinin sürdürülebilir kazancı için güvence, hammadde fiyat istikrarı ile uluslararası rekabet gücünde artış gibi yararlar sağlamak ortak amacıyla bir pilot çalışma gerçekleştirdik. Paylaşılan değer üretimi ve iyi sonuçlara gitmek amacıyla üretilen proje çevresinde paydaşlar arası iletişimin gelişmesinin ve emeğin bu yönde şekillenmesinin faydalarını gördük. Önümüzdeki dönemde gerek ürün gerek bölge sayısında artışla bu iyi uygulamayı yaygınlaştırmak amacındayız. Bu uygulamanın sistematik hale gelmesi, endüstrimizin ihracat pazarlarında hızlı kazanımlar elde edebilmesini sağlayan atletik yeteneklerini de geliştirecektir. Tarım Kredi Genel Müdürü’müzün sayın şahsında, bu değerleri mümkün kılan herkese ve özellikle de meyve üreticisi çiftçilerimize emekleri ve ülkemiz kalkınmasına katkıları için teşekkürü borç biliyoruz. Sanayi ve ekonominin aydınlık yüzü olarak nitelendirdiğimiz endüstrimizin ve ülkemize yararlarının gelişimi için azimle çalışmaya, önümüzdeki dönemde devam edeceğiz” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner22

banner1

banner21

porno izle