Öne Çıkanlar Şirket amerika MARSİFED konteyner Domates

Sosyalist Can Atalay, cezaevinden ilk fotoğrafı Ülkücü Vekil Selçuk Türkoğlu ile verdi:

Nisan 2022’den bu yana Marmara(Silivri) Cezaevi’nde yatmakta olan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay, cezaevindeki ilk fotoğrafını, geçtiğimiz günlerde kendisini ziyaret eden İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu ile görüşme salonu duvarındaki boğaz manzaralı resmin önünde “önce adalet!” pozu vererek çektirdi.

Türkoğlu’nun ziyaret sonrası birlikte bir fotoğraf çektirme teklifini şaşkınlıkla karışlayan Atalay, “Aa burada fotoğraf çekilmesine müsade ediyorlar mı ki” yanıtını verdi. Türkoğlu’nun, “Cezaevi Yönetimi’nden izin aldım, yardımcı olacaklar” sözüyle birlikte Atalay’ın Silivri’deki ilk ve tek pozu gerçek oldu.
Fotoğrafın kendisine ziyaret sonrası söz verildiği gibi yetkililer tarafından ulaştırıldığını belirten Milletvekili Türkoğlu Silivri’deki ilk Can Atalay pozunun hikayesini şöyle anlattı.
“İçeriye cep telefonu alınmadığını, dolayısıyla bir fotoğraf çektiremeyeceğimizi biliyordum ama mutlaka da ziyaretimi belgelemek istiyordum. Başsavcımızdan rica ettim sağolsun ikiletmedi. Talimatlandırdı ve görevli arkadaşlar da yardımcı oldular. O anlar ilginç oldu ve aslında ben de şaşırdım. Bir saatten fazla bir görüşme yaptıktan sonra veda etmek üzereyken,  ‘Birlikte bir fotoğraf alabilir miyiz?’ dediğimde Atalay’ın yüzünde bir şaşkınlık belirdi. ‘Nasıl yani’ dedi, ‘Burada fotoğraf çektirmeye izin veriyorlar mı?’ diye de ekledi.
Bu kez şaşırma sırası bendeydi. Ben de kendisine, ‘Nasıl yani bugüne kadar cezaevinde kimseyle hiç fotoğrafın olmadı mı?’ diye sordum. ‘Hayır, konusu bile gündeme hiç gelmedi ki, tamamen yasak biliyordum’ şeklinde konuştu.
‘Demek ki her şeyin bir ilki varmış!’ diyerek karşılıklı gülüştük ve görüşme salonu duvarındaki boğaz manzaralı resmin önüne geçerek “önce adalet!” pozu verdik. Böylece Atalay’ın 16 aydır yattığı cezaevindeki ilk ve tek pozu bu fotoğrafla gerçek olmuş oldu” ifadelerini kullandı.
Çektirdikleri fotoğrafın ve verdikleri samimi pozun yorumunu da adalete vurgu yaparak özetleyen Türkoğlu, “Ziyaret vesilesiyle o gün değinmiştim, bugün bir kez daha vurguluyorum. Bir kere ‘adaletten yoksunluğun’ partisi olmaz. Daha doğrusu; adaletsizlik nedeniyle hürriyetinden ‘mahrum bırakılmışlığın’ kişiye özel siyaseti olmaz. Çünkü adalet ve hürriyet bir biriyle iç içe evrensel bir kavramdır ve insani hakların en anlamlısıdır. Aynı zamanda bir insan için hava gibi, su gibi temel bir ihtiyaçtır.
İşte bu nedenle de adalet ve hürriyet siyaset üstü kavramlardır. Ondan da önemlisi adalet; inancımız ve dini değerlerimiz açısından da hayatın her alanında üzerine titrediğimiz ahlaki bir kavramdır. Nitekim; Nisa suresi 58. ayette ‘Muhakkak ki Allah, size emanetleri ehlinize vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder’ diye buyurmuyor mu?
İşte biz İYİ Parti olarak ve ben de şahsen TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi ve Mahkum Hakları Alt Komisyonu Üyesi sıfatımla Sn. Can Atalay mevzusuna bu zaviyeden bakıyoruz…
Aynı şekilde Türk milletinin zihninde, Hz. Ömer’in adalet kavramı her daim yer etmiyor mu? Bu noktada da yine en iyi anlaşılması gereken dilden konuşayım: Yine bakın Maide Suresi 8.Ayet’de ne diyor?
‘Ey iman edenler! İnsaf ile hakikate şahitlik yaparak Allah’a bağlılığınızda sıkı durun ve herhangi bir kimseye karşı nefretiniz, sizi adaletten sapma günahına itmesin. Adil olun: bu, Allaha karşı sorumluluk bilinci duymaya en yakın olan (davranış)tır. Ve Allaha karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun: şüphe yok ki Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.’
Evet, hukukta adalet, kanunlarla mukimdir. Ancak imanımızda ve inancımızda da adalet ahlaken olmazsa olmazımızdır.”
İKİ AMAÇLI ZİYARET…
Geçtiğimiz haftalarda İran’a kaçak geçiş yaparak, sınır güvenliği ile ilgili olarak ülkemizde önemli bir gündem yaratan İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, geçtiğimiz Salı günü yine sıra dışı bir işe imza atarak sosyalist gelenekten gelen TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’a, yatmakta olduğu Silivri Cezaevi’nde destek ziyareti gerçekleştirmişti.
Türkoğlu aynı gün Gazeteci Barış Pehlivan’la da yatmakta olduğu Açık Cezaevi’nde görüşmüştü.
Milletvekili kimliğine sahip olduğu halde cezaevinde tutulmaya devam edilen Can Atalay’ı ziyaret ederek yaklaşık bir saat görüşme yapan Türkoğlu, çıkışta yaptığı basın açıklamasında Adalet Bakanlığı’na seslenerek, “AYM ve Yargıtay Ceza Genel Kurulu içtihatları, Can Atalay’ın tahliyesi ve yargılamada durma kararı verilmesinin bir anayasal zorunluluk olduğunu ortaya koyuyor. Bu yanlıştan dönün!” diye çağrı yapmıştı. Gazeteci Barış Pehlivan’ın da sırf muhalif kimliğinden dolayı özgürlüğünün elinden alındığını belirten Türkoğlu, “Devletimizin dünya kamuoyunda saygınlığını zedeleyen adalet ve özgürlük ile ilgili özürlü yapısından kurtulmadıkça ülkemizde istikrarlı bir döneme giremeyiz” şeklinde konuşmuştu.
İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, ziyaret gerekçesini de, “Bu ziyaretimin iki amacı vardı.
Biri tamamen insani açıdan Sn.Dönemdaş Vekilimiz sohbet etmek, adalet ve hürriyet mücadelesinde yanında olduğumuzu belirtmek, grubumuzun selamlarını iletmek, aynı zamanda sağlığıyla ilgili bilgi sahibi olup kamuoyuna aktarmaktı.
Diğeri ise;
Biliyorsunuz ben aynı zamanda TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Mahkum Hakları Alt Komisyon Üyesiyim.
Dolayısıyla cezaevi koşullarını öğrenmek, Sn. Can Atalay’ın buradaki hakkını hukukunu kullanma noktasındaki yaşadıklarını, bizzat kendi ağzından dinlemekti.
Nitekim her iki amacımızla ilgili de maksadımız hasıl oldu” sözleriyle açıklamıştı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.